[FOTORELACJA]7497[/FOTORELACJA]
W uroczystości wzięli udział prezydent miasta Łukasz Nowak, przewodniczący Rady Miasta Norbert Mastalerz, byli żołnierze Wojska Polskiego z 95-letnim pułkownikiem Józefem Dąbrowskim na czele, a także radni, przedstawiciele organizacji patriotycznych i członkowie rodzin ofiar.
Nalot na Tarnobrzeg dokonany przez niemieckie lotnictwo 2 września 1939 roku był czysto terrorystycznym atakiem, bombowce nie atakowały żadnych celów wojskowych. W ramach tej samej akcji, zbombardowany został również pobliski Chmielów.
W Tarnobrzegu zginęło 11 mieszkańców ulicy Kolejowej (dziś Sienkiewicza), a wiele osób zostało rannych. Chmielowie od bomb spłonęła większość wsi, zginęło przeszło 50 osób, a kilkaset osób zostało rannych.
[ZT]214985[/ZT]
Obelisk upamiętniający zabitych mieszkańców Tarnobrzega został odsłonięty w 1989 roku. Wielkie zasługi by tak się stało i by pamięć o ofiarach była przypominana przy każdej rocznicy tragicznego nalotu, położyła Zofia Gorylewska, która jako półtoraroczne dziecko została ranna w ataku. Pani Zofia zmarła 4 grudnia 2021 roku, ale tradycja upamiętniania ofiar 2 września jest w Tarnobrzegu kontynuowana.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu tyna.info.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz