Uroczystość rozpocznie się o godzinie 17.00 obok obelisku upamiętniającego J. Sarnę na Skalnej Górze. Postać bohatera przybliży młodzież szkolna, zostaną także złożone kwiaty.
Miejsce ustawienia obelisku i zaplanowanej na 13 września uroczystości nie jest przypadkowe. We wrześniu 1939 roku porucznik Józef Sarna, nauczyciel tarnobrzeskiego Gimnazjum, wraz z kilkoma żołnierzami powstrzymywał przez kilka dni niemieckie próby forsowania Wisły w rejonie Tarnobrzega.
Na górującej nad rzeką Skalnej Górze, mając do dyspozycji 5 ludzi i dwa ciężkie karabiny maszynowe, J. Sarna zorganizował kilkanaście stanowisk, pomiędzy którymi przemieszczał się, stwarzając wrażenie, że Tarnobrzega broni duży oddział wojska.
Obrona trwała od 10 września i zmusiła Niemców do skoncentrowania w tym miejscu dużych sił i użycia lotnictwa. Porucznik J. Sarna zginął 13 września od odłamka bomby lotniczej. Jest pochowany na tarnobrzeskim Cmentarzu Wojennym.
Upamiętnianie por. Józefa Sarny w Tarnobrzegu przez weteranów Wojska Polskiego i władze miasta to trwająca od wielu lat tradycja.
Użytkownik19:28, 13.09.2024
Naruszono regulamin portalu lub zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu tyna.info.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Co z budową drugiej stanicy żeglarskiej?
Wow. To my mamy prezydenta??
Tbg
21:33, 2026-04-09
Prestiż, pieniądze i „Feniks”. Mikołaj Getka-Kenig o no
Czy był ostanio ..... chyba wogule materiał co obecne władze robia by zatrzymac młodych ludzi. To miasto za chwile bedzie geriatrią. KURTURA I KURTURA i praca dla swoich z psl.
San
10:58, 2026-04-09
Prestiż, pieniądze i „Feniks”. Mikołaj Getka-Kenig o no
Który turysta trafi do piekarni na Gołębicach?!
rambit666
10:30, 2026-04-09
Politycy PiS mówią stanowcze "nie" likwidacji porodówki
Jeśli porodówka nie spełnia standardow, kobiety nie chcą tutaj rodzić, a przynosi tylko straty i ciągnie szpital w dol,to jaka jest alternatywa?
Anonim
10:26, 2026-04-09