[FOTORELACJA]7933[/FOTORELACJA]
JERZY SUDOŁ (l. 71) – wieloletni radny powiatu tarnobrzeskiego, przewodniczący – senior rady. W Radzie Powiatu reprezentował Nowa Dębę. Był radnym w kadencji 2018 – 2024, w ostatnich wyborach samorządowych uzyskał reelekcję. Zmarł 11 października, po długiej chorobie.
EDWARD GORYLEWSKI (l. 86) – wieloletni dyrektor Ośrodka Badawczo – Rozwojowego Przemysłu Siarkowego „Siarkopol” w Tarnobrzegu. W Tarnobrzegu mieszkał od końca lat 50. XX wieku. Pracował w kopalniach Siarki w Piasecznie i Machowie, w Ośrodku Badawczo – Rozwojowym Przemysłu Siarkowego, był też nauczycielem w Technikum Górniczym w Tarnobrzegu. W 1990 roku został szefem OBR-u, którym kierował aż do przejścia na emeryturę w 2006 roku. Był współautorem powstania w miejscu wyrobiska po Kopalni Machów Jeziora Tarnobrzeskiego.
SZCZEPAN FURMAN (l. 69) – były radny Rady Miejskiej oraz wieloletni lekarz nowodębskiego szpitala. Pełnił funkcję radnego Rady Miejskiej w latach 1996-1998 oraz 2002-2006. Przez wiele lat pracował jako lekarz na Oddziale Chirurgii Szpitala w Nowej Dębie. We wrześniu 2013 r. został uhonorowany Złotym Medalem za Długoletnią Służbę.
WŁODZIMIERZ PAPIERNIK (l. 96) – kombatant, Honorowy Obywatel Miasta Tarnobrzega. Warszawiak, po upadku powstania warszawskiego wywieziony do Niemiec, a po 1945 roku zesłany na Syberię. W latach 90. zamieszkał w Tarnobrzegu i współtworzył Związek Sybiraków. W 2022 roku nadano mu tytuł Honorowego Obywatela Miasta Tarnobrzega.
JAN STROJEK – wieloletni prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Tarnowskiej Woli, uhonorowany tytułem „ Zasłużony dla Miasta i Gminy Nowa Dęba”. Pełnił funkcję prezesa OSP Tarnowska Wola w latach 1968 – 2010, udzielał się też na niwie społecznikowskiej i samorządowej – przez wiele lat pełnił funkcję sołtysa Tarnowskiej Woli.
JERZY JAKIMÓW (l. 70) – harcerz, społecznik, podróżnik, działacz sportowy i wieloletni pracownik Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Tarnobrzegu. Przez kilkadziesiąt lat działał aktywnie w ruchu harcerskim. Pełnił funkcję komendanta Tarnobrzeskiej Chorągwi Związku Harcerstwa Polskiego i komendanta Hufca ZHP Lasowiackiego w Stalowej Woli. W latach 1990 – 2011 był dyrektorem Ośrodka Sportu i Rekreacji „Wisła”, potem kierował obiektami sportowymi ośrodka.
JAN A. TARNOWSKI (l. 90) – nestor rodu Tarnowskich, zwany „Głową”. Był najstarszym synem ostatnich właścicieli Dzikowa – Artura hr. Tarnowskiego i Róży z Zamoyskich. Po przymusowej emigracji w 1944 roku mieszkał w Kanadzie. Był m.in. poszukiwaczem uranu i innych surowców na kilku kontynentach. Do Polski powrócił w 1989 roku. Kierował działaniami rodu Tarnowskich, doprowadził do scalenia Kolekcji Dzikowskiej i umieszczenia jej wq tarnobrzeskim muzeum. W 2016 roku uhonorowano go najwyższym tarnobrzeskim wyróżnieniem – medalem Sigillum Civis Virtuti.
MARCIN GWOŹDZIOWSKI (l. 52) – prekursor morsowania, pierwszy prezes Klubu Sportowego BodyMors Tarnobrzeg. Był pierwszą osobą w Tarnobrzegu, która zaangażowała się w propagowanie morsowania. Wielokrotny uczestnik zimowych przepraw wpław przez Wisłę w Tarnobrzegu i Sandomierzu, pasjonat biegania. Zmarł 8 grudnia 2023 roku.
TADEUSZ TŁUŚCIK – były przewodniczący Rady Miejskiej w Baranowie Sandomierskim. Był radnym w I kadencji są wybrany Przewodniczącym Rady Miejskiej w Baranowie Sandomierskim i pełnią tę funkcję do końca kadencji. Zmarł 6 grudnia 2023 roku.
JAN PASIEKA – ksiądz kanonik, pierwszy proboszcz parafii w Cyganach w gminie Nowa Dęba. Pochodził z Zaleszan. W 1983 roku został pierwszym proboszczem nowo utworzonej parafii pw. św. Jadwigi Królowej w Cyganach. Zmarł 18 listopada 2023 roku.
HENRYK SUCHORA (l. 73) – były poseł I kadencji, rolnik i działacz związkowy. Przez wiele lat pracował w HSW jako spawacz, prowadząc też indywidualne gospodarstwo rolne. W 1980 działacz NZSS „Solidarność” i „Solidarności Wiejskiej”. Represjonowany w stanie wojennym. Po 1989 roku szefował rolniczej „Solidarności” w województwie tarnobrzeskim. Jako reprezentant Porozumienia Ludowego był posłem w latach 1991-1993. Odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski i Krzyżem Wolności i Solidarności.
LONGIN JANIK (l. 87) – aktor Amatorskiego Teatru Dramatycznego im. Józefa Żmudy w Stalowej Woli. Prawnik z zawodu, amatorski aktor ATD i Teatru Lalek i Poezji. Występował z nimi w Polsce i poza jej granicami, był jako członek zespołu laureatem wielu nagród na ogólnopolskich festiwalach teatralnych. Stalowowolski Mistrz Pięknego Czytania z 2017 roku, za całokształt działalności odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi.
JÓZEF DUL (l. 73) – wieloletni radny gminy Zaleszany, były sołtys Kotowej Woli. Przewodził lokalnej społeczności przez wiele lat, miał swój udział w odrestaurowaniu historycznego dworku Horodyńskich w Kotowej Woli. Był też strażakiem – ochotnikiem o najdłuższym stażu w gminie Zaleszany. Niedługo przed śmiercią, przy okazji 130-lecia istnienia OSP w Zaleszanach odebrał odznakę „Za wysługę lat”, którą uhonorowano jego 60 lat służby.
KAZIMIERZ JACKOWSKI (l. 93) – harcerz, instruktor Hufca ZHP Rozwadów, regionalista. Był skarbnicą wiedzy o dawnym Rozwadowie – niegdyś miasteczku, dziś dzielnicy Stalowej Woli. Współpracował z Muzeum Regionalnym w Stalowej Woli, dzieląc się swoimi wspomnieniami i dokumentacją. Był nominowany do Nagrody Honorowej „Świadek Historii” IPN nagrody Miasta Stalowej Woli „Gałązka Sosny” oraz, w 2018 roku, do nagrody starosty stalowowolskiego za działalność na niwie kultury. W 2021 r. Został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi.
BENEDYKT SOBCZYŃSKI (l. 86) – wieloletni trener lekkiej atletyki w klubach w Stalowej Woli. Biegacz, zdobywca 2. miejsca w Biegach Narodowych w 1956 roku, potem trener. Od 1963 roku wychowawca wielu pokoleń stalowowolskich lekkoatletów – najpierw jako trener Stali, potem Miejskiego Klubu Lekkoatletycznego, a w końcu Katolickiego Klubu Lekkoatletycznego Stal Stalowa Wola. Wychował wielu mistrzów Polski i reprezentantów kraju. Uhonorowano go najwyższymi odznaczeniami PZLA i ministerstwa sportu, a także srebrnym i złotym Krzyżem Zasługi.
BRONISŁAW HNATYK (l. 77) – wieloletni dyrektor w Mostostalu Stalowa Wola. Ze Stalową Wolą związany praktycznie przez całą karierę zawodową. Przez 4 lata był radnym Miejskiej Rady Narodowej w Stalowej Woli, w której reprezentował Stronnictwo Demokratyczne. W 1999 roku stalowowolski Mostostal wybudował ołtarz papieski w Sandomierzu, a jego prezes uczestniczył w obiedzie z papieżem Janem Pawłem II. Na emeryturę odszedł w 2008 roku. Odznaczony wieloma odznaczeniami, z Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski na czele.
JERZY OZGA (l. 62) – znany stalowowolski kardiolog i specjalista chorób wewnętrznych. Był prekursorem i specjalistą w dziedzinie wszczepiania rozruszników serca w naszym regionie, certyfikowanym ekspertem elektroterapii. Osobiście wszczepił wiele tysięcy takich urządzeń, szkolił też innych lekarzy. Stalowowolanin z urodzenia, swoją karierę zawodowa związał z rodzinnym miastem. Zmarł podczas wakacji w Turcji, w konsekwencji przeżytego wcześniej udaru mózgu.
HENRYK GARLICKI – lekarz, mieszkaniec Niska, odznaczony honorową odznaką "Za Zasługi dla Gminy i Miasta Nisko", wieloletni Dyrektor Samodzielnego Publicznego Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej w Nisku i Ordynator Oddziału Chorób Wewnętrznych. Zmarł w listopadzie ub.r.
KS. PRAŁAT WŁADYSŁAW KENAR (87 l.) – urodził się 25 kwietnia 1937 r. w Iwoniczu. Po studiach w Wyższym Seminarium Duchownym w Przemyślu przyjął święcenia kapłańskie w czerwcu 1961 r. Był wikariuszem w parafiach: Humniska, Brzozów, Sanok Fara, Jarosław i Łańcut. W 1973 roku został proboszczem parafii Nisko-Malce. Funkcję tę sprawował przez 11 lat, do roku 1984. W tym czasie doprowadził m.in. do budowy kościoła Matki Bożej Królowej Polski na osiedlu Malce. Następnie przez 26 lat był proboszczem parafii pw. św. Stanisława Biskupa w Łańcucie. W roku 2010 przeszedł na emeryturę i ofiarnie pomagał w łańcuckiej parafii, głównie jako spowiednik. Został odznaczony godnością kościelną Expositorium Canonicale, przywilejem noszenia Rokiety i Mantoletu oraz mianowany przez św. Jana Pawła II Honorowym Prałatem Ojca Świętego. W 2018 roku uchwałą z dnia 13 września 2018r. Rada Miejska w Nisku nadała ks. prałatowi Władysławowi Kenarowi honorową odznakę „Za Zasługi dla Gminy i Miasta Nisko”. Zmarł 28 maja br.
STANISŁAWA PIĘDEL (95 l.) – urodziła się 26 listopada 1928 roku w Kielcach, jednakże przez całe swoje życie związana była z Niskiem. Wieloletnia Przewodnicząca Parafialnego Zespołu „Caritas” w Nisku. Angażowała się w pracę wolontariatu. Była organizatorką kilkudziesięciu turnusów kolonijnych dla dzieci i niezliczonych akcji charytatywnych. Jej życiową misją była pomoc ludziom ubogim, samotnym, dotkniętym klęskami żywiołowymi. W 2009 roku uchwałą z dnia 20 sierpnia 2009 r. Rada Miejska w Nisku nadała Stanisławie Piędel honorową odznakę „Za Zasługi dla Gminy i Miasta Nisko”. Zmarła 7 czerwca br.
ANTONI KAPUŚCIŃSKI (73 l.) – radny Rady Powiatu Niżańskiego III i IV kadencji. Podczas III kadencji pełnił funkcję Członka Zarządu Powiatu Niżańskiego. Uczestniczył w bardzo wielu przedsięwzięciach, służących poprawie warunków bytowych lokalnej społeczności. Pracował w Urzędzie Gminy i Miasta w Ulanowie, gdzie od 1985 roku był kierownikiem Urzędu Stanu Cywilnego. Pełnił również funkcję druha, komendanta miejsko-gminnego Ochotniczej Straży Pożarnej w Ulanowie. Zmarł 24 lipca br.
BOŻENA WRZOS (79 l.) – lekarz medycyny, chirurg. Znana jako osoba o wielkim sercu, wrażliwości na piękno, sztukę i kulturę. Przed laty wspólnie z mężem odbudowała zabytkowy dwór Mniszchów w Bielinach. Uratowała go w ten sposób od zniszczenia. W ostatnich latach, gdy gmina Ulanów podjęła się jego remontu, zaangażowała się w proces renowacji i odtwarzania zespołu dworsko-parkowego. Również dzięki jej ofiarności, w salach wystawowych można podziwiać zabytkowe meble i eksponaty. Zmarła 3 listopada ub. r.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu tyna.info.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz