Zamknij

W Tarnobrzegu w radosnych nastrojach uczczono rocznicę odzyskania Niepodległości [ZDJĘCIA]

14:57, 11.11.2024 . Aktualizacja: 16:36, 13.11.2024
Skomentuj

11 listopada to, mimo jesiennej pogody mu towarzyszącej, najradośniejsze z polskich świąt, bo celebrujące odzyskanie Niepodległości. Radośnie było też w Tarnobrzegu, podczas tegorocznego Święta Niepodległości.

[FOTORELACJA]8014[/FOTORELACJA]

Uroczystości rozpoczęła msza św. za ojczyznę odprawiona w kościele o.o Dominikanów. Po niej uczestnicy ruszyli w przemarsz ulicami Tarnobrzega. Zanim jednak pochód poprzedzany przez Miejską Orkiestrę Dętą i poczty sztandarowe wyruszył, przed kościołem samorządowcy, urzędnicy i społecznicy rozdawali biało – czerwone chorągiewki.

Przemarsz przez miasto miał swoją metę na pl. J. Tarnowskiego, przed obeliskiem upamiętniającym marszałka Józefa Piłsudskiego, jednego z głównych architektów odzyskania niepodległości w 1918 roku. Tu odbyła się oficjalna część tegorocznego Narodowego Święta Niepodległości. Po odśpiewaniu hymnu, jako pierwszy wystąpił prezydent miasta.

– W dniu wczorajszym miałem możliwość przyjemność uczestniczyć na Zamku Tarnowskich w wystawie Konfederacja Dzikowska. Ona przypomniała mi o tym, że nasz naród od dawien dawna był manipulowany i kierowany. Wtedy kiedy tak się działo, traciliśmy tożsamość. Zapominaliśmy o tym, kim jesteśmy i co jest dla nas najważniejsze. Ta sytuacja doprowadziła do trzech rozbiorów i do tego, że na 123 lata Polska zniknęła z mapy świata. Ale oprócz tych wad, o których wspomniałem, mamy przepiękną cechę. Cechę umiejętności łączenia się i jednoczenia w sytuacjach kryzysowych, w sytuacjach, kiedy rzeczywiście wymaga tego nasza ojczyzna – powiedział w trakcie uroczystości prezydent Tarnobrzega Łukasz Nowak.

Prezydent dodał też, że chciałby, byśmy spojrzeli na siebie z uśmiechem, radością i godnością, jak Polak na Polaka, jak Polka na Polkę, jak brat na brata i siostra na siostrę.

O tym, że niepodległość to coś wyjątkowego, o co trzeba dbać, mówił starosta tarnobrzeski Paweł Bartoszek.

– Jeszcze Polska nie zginęła póki my żyjemy. Państwo to nie tylko wyznaczone granice, nie słupki graniczne, przejścia, ale to przede wszystkim ludzie. To ludzie, to tożsamość, to sztuka, to język narodowy. Wszystko to, co pozwala nam się czuć bezpiecznie i co pozwala nam się czuć zjednoczonymi. 106 lat niepodległej wolnej Polski. 106 lat, które, tak jak zostało już dzisiaj wiele razy powiedziane, nie zostało nam podarowane i nie jest na zawsze. To walka o codzienność, o pracę, o edukację, ale też o utrzymanie tych granic, o których wspomniałem. To wszystko stanowi jedność. Każdy jest równy, Przed Bogiem i przed Ojczyzną każda kropla krwi, nieważne przez kogo przelana, jest tej samej wartości. Chciałbym zachęcić do radosnego świętowania, tak jak powiedział Pan Prezydent przed chwileczką, tego największego Polskiego Święta Narodowego. Świętujmy, cieszmy się, radujmy się, ale nie zapominajmy o tym, by być czujnym, by walczyć, by kształcić się, by pamiętać, aby tą wolnością następne pokolenia mogły się cieszyć przez kolejne dziesiątki, setki i tysiące lat – stwierdził P. Bartoszek.

Po przemówieniach, pod obeliskiem złożono kwiaty, wiązanki i znicze, a potem poczty sztandarowe oddały hołd J. Piłsudskiemu. To zakończyło oficjalną część Narodowego Święta Niepodległości w Tarnobrzegu, ale nie zakończyło świętowania.

[ZT]216999[/ZT]

 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

PolakPolak

0 0

W razie napaści na Polskę widły, noże, widelce, kropidła w dłoń i do ataku !!! Wybić z głowy tych antychrystów wszystkim te niecne zamiary wobec Polski. 09:34, 12.11.2024

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%