– Nie zapomniałem o swoim zobowiązaniu z kampanii wyborczej dotyczącym rozwiązania problemów mieszkańców TBSów. Tyle, że nie spodziewałem się, że skala komplikacji z jaką się spotkam, jest tak duża. Wyobrażałem sobie, że wszystkie TBS-y są ukształtowane podobnie jak to w Tarnobrzegu. Okazuje się, że nie, że nawet w jednym mieście potrafią działać TBS-y o zupełnie innym kształcie organizacyjnym. Znalezienie jakiegoś konsensusu i przyjęcie rozwiązań, które byłyby dobre dla wszystkich, jest bardzo trudne, ale „ucierają się” pewne rozwiązania, które zadośćuczyniłyby wszystkim postulatom wysuwanym przez te środowiska – stwierdził prof. Z. Gawlik.
Jak podkreślił poseł, dla niego kluczową sprawą jest doprowadzenie do sytuacji, w której mieszkańcy budynków TBS mogliby dochodzić do prawa własności lokali.
– Żeby nie było tak, że ludzie ciągle płacą. Płacą, nagle okazuje się, że opłaty są coraz większe, a w zamian nie nabywają żadnych praw. Tyle, że to właśnie najbardziej złożony problem – przyznał parlamentarzysta.
Z. Gawlik zadeklarował, że rozwiązania prawne porządkujące kwestie TBSów powinny zostać wprowadzone ustawowo w 2025 roku.
– Na pewno będzie w tym roku projekt przedłożony. Zobaczymy jakie będą jego losy. Mam nadzieję i wierzę w to, że naprawdę się uda, bo ci mieszkańcy, w tym reżimie zajmujący swoje mieszkania, nie są gorszymi ludźmi od tych, którzy kiedyś mieszkali w mieszkaniach komunalnych, gminnych czy mieszkaniach, które były w gestii przedsiębiorstw państwowych – podkreślił poseł Z. Gawlik.
Parlamentarzysta mówił podczas konferencji prasowej o sprawach, jakie trafiają do jego biura z Tarnobrzega i okolicy, m.in. związanych z decyzjami środowiskowymi przy inwestycjach infrastrukturalnych. Wiele z nich wymaga wnikliwego zbadania prawnego.
– Uznałem, że jest duża potrzeba uruchomienia w moim biurze poselskim w Tarnobrzegu bezpłatnych porad prawnych dla mieszkańców. Na początek będą one odbywały się w każdy pierwszy czwartek miesiąca, a pełnić dyżury będzie pani mecenas Magdalena Dzido. Inauguracja w czwartek, 9 stycznia, w godzinach 17.30 – 19.00 – zakomunikował prof. Z. Gawlik dodając, że jeżeli okaże się, że dyżur raz w miesiącu to za mało, będą one organizowane częściej.
Poseł poprosił także o wcześniejsze sygnalizowanie telefoniczne chęci skorzystania z pomocy prawnej, by jak najsprawniej zorganizować dyżur (numer 17 225 53 98).
Tweet09:10, 08.01.2025
1 0
Chyba będzie doradzał jak łamać prawo 09:10, 08.01.2025
Obywatel 19:35, 08.01.2025
0 0
Taaa... potrzebne są kontrole z zewnątrz, a nie lokalnych mafii. Ponadto zapytam kiedy będą kontrole w Spółdzielniach Mieszkaniowych, lokalnych mafiach. Byle nie kontrolowali je lokalni mafiosi. 19:35, 08.01.2025