Port naczyniowy to niewielkie urządzenie wszczepiane pod skórę w okolicy obojczyka, które zapewnia długotrwały, bezpieczny i komfortowy dostęp do żyły centralnej. Umożliwia zarówno podawanie leków (w pojedynczych iniekcjach i długotrwałych wlewach), jak i pobieranie krwi.
Port naczyniowy: chroni naczynia krwionośne przed drażniącym działaniem cytostatyków, zapewnia wygodę – eliminuje konieczność wielokrotnych wkłuć dożylnych, nie ogranicza codziennej aktywności, a po zakończeniu leczenia może zostać usunięty.
– Wiemy, jak ważny podczas chemioterapii jest odpowiedni dostęp dożylny, umożliwiający terminowe i bezpieczne stosowanie wlewów. Dlatego też, w przypadkach trudności z wkłuciami, kruchością naczyń lub znacznym dyskomfortem związanym z częstymi nakłuciami, port naczyniowy stanowi wygodną i bezpieczną alternatywę dla tradycyjnego wenflonu – mówi mówi lek. Ewa Sadecka-Roman, kierownik Oddziału Onkologii Klinicznej oraz Oddziału Dziennego Chemioterapii
Oddział tarnobrzeskiego szpitala wprowadził regularne implantacje portów naczyniowych. Wcześniej także miały one miejsce, lecz były to ilości niewystarczające do zapotrzebowania, by rozwijała się onkologia oraz w stosunku do ilości pacjentów. W tej chwili jednak lecznica ma moce przerobowe.
Procedury medyczne w Centrum Onkologii w Tarnobrzegu realizowane są w ramach NFZ. Kontakt: koordynator implantacji portów naczyniowych Tel. 513-241-011 (pon.—pt. w godz. 7:00-14:30)
[ZT]219475[/ZT]
0 1
Ładniutka ta pani na fotografii na tle szpitala :-).