Park Dzikowski to historyczne miejsce. Otacza on Zamek Tarnowskich w Dzikowie i jest nieodłączną częścią całego zespołu, który wraz ze słynną Kolekcja Dzikowską należy do najważniejszych atrakcji turystycznych nie tylko Tarnobrzega, ale i północnej części Podkarpacia.
– Park dzisiaj, taki, jakim możemy go oglądać i podziwiać, to założenie, które tak naprawdę powstało w pierwszej połowie XIX wieku, kiedy Jan Feliks Tarnowski zdecydował się przebudować zamek w stylu neogotyku angielskiego. Według starych map i opisów wydaje się, że przed zmianą Jana Feliksa park wyglądał trochę inaczej. Bardziej przypominał założenie francuskie. Na łące przed zamkiem mieliśmy uporządkowane części, na których znajdowały się kwiaty, różnego rodzaju krzewy. Lecz Jan Feliks zdecydował się zmienić ten układ. Powstała wielka łąka, na końcu której stoi wspaniała lipa. W dolnej części parku mamy zasadzone drzewa. Wiele z nich to pomniki przyrody. Warto tutaj wymienić przede wszystkim tulipanowce, miłorząb japoński. Według tradycji, ten ostatni został zasadzony na tym miejscu przez Tadeusza Czackiego. W górnej części mamy gazon, którym można dojść do samego zamku. Znajdowały się tu również ogródki warzywne, oranżeria, gdzie zimowały różnego rodzaju i drzewa i krzewy ciepłolubne – opowiada o parku prof. Tadeusz Zych, dyrektor Muzeum – Zamku Tarnowskich w Tarnobrzegu.
Teraz nadszedł czas, by Park Dzikowski odnowić. Miasto Tarnobrzeg otrzymało grant z programu Interreg Next Polska-Ukraina 2021-2027 na realizację projektu pod nazwą Nowe Życie Historyczne Parku Wiśniowiec i Tarnobrzeg. Partnerem Tarnobrzega w tym projekcie jest Rezerwat Narodowy Zamki Tarnopolskie.
– W ciągu 24 miesięcy zakładamy zrealizowanie kilku istotnych aspektów związanych z parkiem. To przede wszystkim opracowanie kompleksowej dokumentacji mającej na celu rewitalizację naszego parku. Będziemy prowadzić różne prace inwentaryzacyjne, infrastrukturalne związane z alejami, ich odnowieniem, z zagospodarowaniem terenu wokół dolnego stawu. Powstanie też dodatkowe oświetlenie, które na pewno poprawi komfort użytkowania tego historycznego, zabytkowego obiektu – mówi Sebastian Pawlos, prezes Tarnobrzeskiej Agencji Rozwoju Regionalnego, która jest koordynatorem projektu.
Projekt ma na celu przywrócenie dawnej świetności zabytkowym parkom w Tarnobrzegu i Wiśniowcu, poprzez działania rewitalizacyjne oraz podniesienie świadomości ekologicznej mieszkańców. Dzięki wspólnym działaniom partnerów projekt przyczyni się do ochrony dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego w regionach przygranicznych Polski i Ukrainy.
– Dzięki współpracy miasta Tarnobrzega i Rezerwatu Narodowego Zamki Tarnopolskie zadbamy o zachowanie wspólnego dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego, dzięki czemu podniesiemy atrakcyjność naszych zabytkowych parków. To jest projekt na kwotę niespełna 900 tysięcy euro. Tarnobrzegowi przypada około 500 tysięcy euro. dzięki tej kwocie podniesiemy standard naszego parku, co spowoduje, że zyska on nową świetność i będzie przyciągał więcej mieszkańców i turystów – mówi prezydent Tarnobrzega Łukasz Nowak.
Park stanie się miejscem edukacji ekologicznej, dzięki tablicom informacyjnym, interaktywnym mapom oraz działaniom edukacyjnym dotyczącym bioróżnorodności i historii. Z jego atutów będą mogli korzystać seniorzy i osoby niepełnosprawne. Ulepszona infrastruktura zapewni komfortowe warunki korzystania z parku, dzięki odpowiednio dostosowanym alejkom i przestrzeniom wypoczynkowym. Instytucje i organizacje lokalne zyskają możliwość realizacji wydarzeń kulturalnych, edukacyjnych i ekologicznych w odnowionych przestrzeniach parków. Zyskają też lokalni przedsiębiorcy – zwiększony ruch turystyczny wpłynie pozytywnie na rozwój lokalnej gastronomii, usług turystycznych oraz innych gałęzi gospodarki.
– W ramach projektu, oprócz działań infrastrukturalnych, zostaną też podjęte inne, mające na celu edukację społeczności zarówno w Tarnobrzegu, jak i w Wiśniowcu pod kątem środowiskowym. Zorganizujemy dwie konferencje naukowe, będą akcje ekologiczne, do udziału w których zaprosimy młodzież, przedszkolaków oraz innych mieszkańców. W trakcie tych akcji będziemy poruszać istotne tematy związane z ochroną środowiska – mówi Sebastian Pawlos.
– Myślę, że mieszkańcy Tarnobrzega będą bardzo zadowoleni. Dzisiaj spacerowanie po parku jest utrudnione. Obecnie mamy różnicę wzniesień, a po zmianach ścieżki będą rzeczywiście doprowadzone do takiego stanu, który będzie ułatwiał funkcjonowanie i wypoczynek, jak również podziwianie przyrody – mówi Łukasz Nowak.
6 lutego otworzono koperty w przetargu na wykonanie dokumentacji projektowej Parku Dzikowskiego. Najniższa zaoferowana kwota z 6 ofert, które wpłynęły, opiewa na ponad 178 tys. zł. Miasto natomiast przeznaczyło na projekt 365 tys. zł. Trwa analiza przesłanych propozycji.
[ZT]219887[/ZT]
0 0
Fontanna musi odżyć. Ścieżki powinny być utwardzone w naturalny sposób, jak najmniej bauma i innej betonozy poza obrzeżami a jak najwięcej naturalnego kamienia. Drzewostan zadbany, krzaczory w większości wykarczowane. No i nowe nasadzenia liściastymi, dobrze by było aby nieco egzotycznymi w stylu miłorzębu. Fajnie by było aby bajoro wróciło do życia. Żaby, traszki itd. Oświetlenie działające na ruch pieszych+monitoring. Tak by nie tworzyło się siedlisko dla patologii. Nie wiem czy projekt obejmuje tzw. arboretum, ale jemu też by się przydało choć nieco zadbania, odświeżenia.
0 0
No i co 15 metrów toy toy