W piątek, 9 maja, zainaugurowano program profilaktyczny dla młodzieży i ich rodziców pod nazwą „Bądź bohaterem, nie hejterem”. Jego inicjatorami są ks. dr Rafał Kusiak z parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Tarnobrzegu oraz radni Rady Miasta Tarnobrzega – Adrian Turek i Sławomir Partyka. Uroczysta inauguracja odbyła się w Zespole Szkół nr 3 w Tarnobrzegu, znanym jako „Budowlanka”.
[FOTORELACJA]9356[/FOTORELACJA]
Zjawisko hejtu jest dziś powszechnie znane i niepokojąco obecne w życiu młodych ludzi. Dlatego powstał interesujący program profilaktyczny, skierowany do uczniów tarnobrzeskich szkół ponadpodstawowych oraz ich rodziców.
– „Bądź bohaterem, nie hejterem” to program profilaktyczny adresowany do uczniów szkół ponadpodstawowych, poświęcony zagadnieniu cyberprzemocy – czyli przemocy w internecie, z wykorzystaniem różnych narzędzi technologicznych i kanałów komunikacji społecznej. Temat ten jest nie tylko aktualny, ale i bardzo dynamiczny, ponieważ technologia rozwija się niezwykle szybko, co niesie ze sobą nowe zjawiska, ale też nowe zagrożenia. Przykładem może być sztuczna inteligencja, która czasami bywa źródłem hejtu, fałszywych informacji czy zmanipulowanych treści i zdjęć. Młodzież, z którą prowadzę warsztaty, często styka się z tym problemem – niektórzy są jego ofiarami, inni – sprawcami. Naszym celem jest uwrażliwienie uczestników na problem przemocy online, która niesie ze sobą nie tylko konsekwencje prawne, ale także moralne. Ofiary cyberprzemocy często nie radzą sobie z tym, co ich spotyka – pojawiają się stany lękowe, depresja, a w skrajnych przypadkach może dojść do tragedii” – powiedział ks. dr Rafał Kusiak.
Oprócz zajęć dla młodzieży, które potrwają przez maj i czerwiec, organizatorzy przewidzieli również cykl spotkań dla rodziców.
– Planuję cztery spotkania z rodzicami, które będą odbywać się w każdą sobotę o godz. 16:00 w Auli Papieskiej przy parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Tarnobrzegu. Tematyka będzie zróżnicowana. W internecie zamieścimy plakat z informacjami, by zachęcić rodziców do udziału – może znajdą coś, co ich szczególnie zainteresuje. Mam nadzieję, że frekwencja będzie wysoka. Często rodzice nie zdają sobie sprawy z tego, co ich dzieci robią w sieci – a warto to sobie uświadomić – dodał ks. dr Rafał Kusiak.
Po piątkowym spotkaniu w Sali Patrona Zespołu Szkół nr 3 młodzież otrzymała ulotki informacyjne przygotowane w ramach programu. Interesującym elementem wydarzenia była także możliwość wypełnienia anonimowej, interaktywnej ankiety dotyczącej doświadczeń uczniów związanych z hejtem.
– W przypadku hejtu wiele osób potrzebuje pomocy. W ostatnim czasie rośnie liczba przypadków depresji i samobójstw. Niektórzy sięgają po narkotyki lub okaleczają się, co prowadzi do tragicznych skutków. Ludzie często boją się poprosić o pomoc – myślą, że to nic nie da. A przecież to ważne. Osoby z niską samooceną często czują się niepotrzebne – a to nieprawda – powiedział Mateusz Wójcik, uczeń Zespołu Szkół nr 3 w Tarnobrzegu.
– Jak wynika z naszej ankiety, wiele osób ma świadomość problemu hejtu, ale niewiele z tym robi i nie wspiera tych, którzy się z nim zmagają. Takie spotkania są bardzo potrzebne – przydałoby się ich więcej. Niestety, nie wszyscy uczniowie chcą w nich uczestniczyć – niektórzy uważają, że ich to nie dotyczy. A przecież lepiej się edukować, niż później żałować – dodała Oliwia Durtka, uczennica tej samej szkoły.
Poniżej znajdziecie informację o terminach zajęć dla rodziców:
[ZT]222021[/ZT]
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz