[FOTORELACJA]9890[/FOTORELACJA]
Wystawa „Lasowiackie chłopki” to swoisty most łączący lasowiackie kobiety sprzed półtora wieku z dzisiejszymi kontynuatorkami ich kulturowego dziedzictwa. Autor zdjęć, Piotr Radecki ze Stalowej Woli, wykonał fotografie współczesnych lasowiaczek aparatem z XIX wieku, stosując technikę mokrego koldionu.
Powstały w ten sposób zdjęcia wyjątkowe, niepowtarzalne. Osobnym wyzwaniem było potem ich zdigitalizowanie, czego dokonał inny pasjonat fotografii, Radosław Delimata.
Powiększone fotografie zawisły w galerii TDK, oryginały umieszczono na starych drzwiach ustawionych w holu placówki. W trakcie wernisażu obecna była część z bohaterek wystawy.
Przy okazji wernisażu wystawy „Lasowiackie chłopki” pokazano też przygotowany przez Renatę Domkę z TDK kolaż fotograficzny „Serce Lasowiaczki” prezentujący współczesne lasowiaczki.
Drugim elementem inauguracji tegorocznej edycji Festiwalu Kultury Lasowiackiej w Tarnobrzegu był pokaz nowej kolekcji znanej projektantki mody Justyny Wesołowskiej, która zasłynęła z wprowadzenia na modowe salony motywów lasowiackich.
Jak stwierdziła projektantka, chciała pokazać tradycyjne lasowiackie elementy stroju, ale w nowoczesnym, eleganckim wydaniu. Swoistym „logo” kolekcji było słynne zdjęcie Marii Kozłowej z Machowa, uznawanej za wskrzesicielkę lasowiackich tradycji, udostępnione przez jej córkę, znaną dziennikarkę i pisarkę Dorotę Kozioł.
Gościem wernisażu była znana dziennikarka, autorka książek i popularyzatorka kultury Karolina Sulej, która, jak się okazuje, przygotowuje się do napisania biografii Marii Kozłowej.
Inauguracja V Festiwalu Kultury Lasowiackiej w Tarnobrzeskim Domu Kultury miała też kulinarną oprawę. Tradycyjne lasowiackie przekąski przygotowały panie z Zespołu Ludowego „Cyganianki”.
Więcej w najbliższym papierowym wydaniu „Tygodnika Nadwiślańskiego”.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz