– Otrzymaliśmy dofinansowanie na budowę Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. To bardzo ważny element naszej strategii – ogłosił prezydent Tarnobrzega podczas konferencji prasowej. – To pierwszy krok w kierunku uzbrajania terenów inwestycyjnych, których miastu dramatycznie brakuje. Działka w Sobowie, gdzie powstanie PSZOK, leży w bezpośrednim sąsiedztwie obwodnicy, a w przyszłości także drogi ekspresowej S74. To teren strategiczny – dodał.
Całkowity koszt inwestycji wynosi blisko 3,5 mln zł, z czego prawie 2 mln zł to środki zewnętrzne. Zakończenie prac zaplanowano na grudzień 2026 roku.
Nowoczesny PSZOK obejmie:
Jak podkreślił prezydent Łukasz Nowak, budowa PSZOK-u to nie tylko element proekologiczny, ale również finansowo i strategicznie korzystna decyzja dla miasta.
– W większości dobrze zarządzanych miast punkty selektywnej zbiórki odpadów są prowadzone przez spółki komunalne i generują zyski. Przykładem jest Kolbuszowa, gdzie roczny dochód z PSZOK-u sięga 800 tysięcy, a nawet miliona złotych – tłumaczył. – Chcemy, by również w Tarnobrzegu punkt ten był instytucją dochodową, a jednocześnie stanowił początek odbudowy miejskiej spółki komunalnej. Chodzi o to, by miasto odzyskało wpływ na politykę cenową w gospodarce odpadami, zamiast – jak dotąd – tylko akceptować stawki proponowane przez zewnętrzne firmy.
Budowa PSZOK-u wpisuje się w szerszy plan zagospodarowania terenów inwestycyjnych w rejonie Sobowa i Zakrzowa.
– Równolegle zabiegamy o dofinansowanie przebudowy ulicy Bema, która pozwoli doprowadzić media do tych terenów. Dzięki oszczędnościom w przetargach na szczeblu wojewódzkim, mamy szansę na otrzymanie środków również na to zadanie – informował prezydent. – PSZOK będzie pierwszym zakładem, który powstanie w tej części miasta. To realny zaczątek nowej strefy gospodarczej Tarnobrzega.
W ramach tego samego projektu w trzech lokalizacjach miasta powstaną nowe, estetyczne i funkcjonalne wiaty śmietnikowe. Znajdą się one przy ul. M. Dąbrowskiej 10a, 11 Listopada 6 i Zamkowej 2a.
– W przyszłości chcemy również wspomagać spółdzielnie mieszkaniowe w wymianie starych altan śmietnikowych na nowoczesne i pojemniejsze. Mam nadzieję, że środki na ten cel pojawią się w ramach programów Narodowego lub Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska – zapowiedział prezydent.
Budowa PSZOK-u w Tarnobrzegu to inwestycja, która nie tylko poprawi gospodarkę odpadami w mieście, ale także wzmocni jego samorządową niezależność i stworzy fundamenty pod przyszły rozwój gospodarczy.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz