Zamknij

15 lat Jeziora Tarnobrzeskiego – rocznica otwarcia turystycznej perełki. Zobacz nasze zdjęcia i publikację z tamtego okresu

11:56, 10.07.2025 Aktualizacja: 12:14, 11.07.2025
Skomentuj

10 lipca 2025 roku minęło dokładnie 15 lat od oficjalnego otwarcia Jeziora Tarnobrzeskiego – jednej z największych i najbardziej spektakularnych inwestycji rekreacyjnych w regionie. Zbiornik powstał na terenie dawnego wyrobiska pokopalnianego i przeszedł imponującą metamorfozę: z przemysłowej niecki w nowoczesny ośrodek wypoczynkowy. Przeczytajcie publikacje z otwarcia jeziora.

[FOTORELACJA]9896[/FOTORELACJA]

Historia tego miejsca sięga 1 lipca 1970 roku, kiedy uruchomiono kopalnię siarki w Machowie. Przez ponad dwie dekady działalności pozostawiła ona po sobie ogromny lej o powierzchni 560 hektarów i głębokości 110 metrów – trwały ślad przemysłu w krajobrazie Tarnobrzega.

Przemiana wyrobiska w jezioro rozpoczęła się w lutym 2005 roku. Do kwietnia 2009 roku do niecki wpompowano ponad 111 milionów metrów sześciennych wody z Wisły, tworząc akwen, który początkowo nosił nazwę Zalewu Machowskiego. Uroczyste otwarcie zbiornika odbyło się 10 lipca 2010 roku, a już rok później nadano mu nową nazwę – Jezioro Tarnobrzeskie.

Dziś to jedno z najchętniej odwiedzanych miejsc wypoczynku na Podkarpaciu, z piaszczystą plażą, czystą wodą i rozwiniętą infrastrukturą turystyczną. Archiwalne zdjęcia pokazują, jak ogromna była skala tej przemiany – zanim pojawił się piasek i woda, a dawną kopalnię zastąpiło jezioro.

Jubileusz 15-lecia to okazja, by przypomnieć tę unikalną historię i docenić, jak wiele zmieniło się w krajobrazie Tarnobrzega. Zobaczcie naszą publikację z tamtego okresu oraz zdjęcia z otwarcia akwenu dla plażowiczów.

Powstanie turystyczna potęga? 

TARNOBRZEG. Już pierwsze dni funkcjonowania tymczasowej plaży na Zalewie Machowskim pokazały jak bardzo wyczekiwane było jej otwarcie i jaką szansą dla miasta może być rozwój towarzyszącej jej infrastruktury. 

Osób, które w ostatni weekend zdecydowały się odwiedzić zalew, było tak wiele, że mimo iż miasto przygotowało wzdłuż plaży kilkaset miejsc parkingowych, część plażowiczów zmuszona była do pozostawienia swoich aut wzdłuż Wisłostrady. Patrząc na rejestracje łatwo można było zauważyć, że nad zbiornik zjechały tłumy turystów nie tylko z najbliższych okolic Tarnobrzega, ale z dużej części województw podkarpackiego i świętokrzyskiego. 

Tak duże zainteresowanie pokazuje, że rekultywacja pokopalnianego wyrobiska i utworzenie w tym miejscu zbiornika wodnego była przysłowiowym „strzałem w dziesiątkę". Teraz, gdy dla plażowiczów udostępniona już została tymczasowa plaża, pozostaje jedynie czekać na całkowite otwarcie zalewu, które w pełni ukaże jego możliwości.

To, co tutaj mamy, to tylko tymczasowe rozwiązanie, ponieważ na razie nie jesteśmy ani użytkownikiem, ani właścicielem zbiornika. Jest już jednak przygotowana koncepcja terenów rekreacyjnych wokół niego, łącznie z basenami i różnego rodzaju atrakcjami. Wierzę, że zbiornik wodny może zmienić opinię i wyobrażenie o Tarnobrzegu. Miasto, które kiedyś było kojarzone bardzo negatywnie jeżeli chodzi o ochronę środowiska, w niedługim czasie stanie się jednym z ważniejszych miejsc na mapie turystycznej tej części kraju – mówi prezydent miasta Jan Dziubiński.

Wokół zalewu wciąż istnieje infrastruktura górnicza, która na razie uniemożliwia oddanie do użytku całego terenu. Prezes Kopalni Siarki "Machów", Zbigniew Buczek, zapewnia jednak, że sytuacja ta ulegnie zmianie za rok lub dwa.

Instalacje górnicze znikną, gdy poziom wody w połączonym hydraulicznie zbiorniku w Piasecznie wzrośnie do rzędnej plus 138, czyli najprawdopodobniej około połowy przyszłego roku. W tej chwili wyrobisko Piasecznie wypełniane jest wodą w sposób naturalny, gdy osiągnie ona odpowiedni poziom, natychmiast przystąpimy do likwidacji tej intastruktury. Myślę że już w przyszłym roku kopalnia wraz z miastem zawiąże spółkę, która będzie gospodarowała zbiornikiem. Przejmie ona nadzór nad zalewem, organizację wypoczynku w jego rejonie i zadba o to, aby – już w całości – jak najszybciej udostępnić go mieszkańcom – tłumaczy Z. Buczek.

RAFAŁ NIECKARZ

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%