Zamknij
REKLAMA

Lasowiacka wieś w rzeźbie Jana Puka. Rusza wyjątkowa wystawa w Muzeum Regionalnym w Stalowej Woli

09.41, 26.01.2022 gaw
Skomentuj
REKLAMA

Aby przybliżyć dawne życie w lasowiackiej wsi, Muzeum Regionalne w Stalowej Woli przygotowuje wystawę rzeźb zasłużonego dla kultury ludowej artysty z Trześni (gm. Gorzyce), Jana Puka. Drewniane ekspozycje będzie można obejrzeć od 30 stycznia do 28 sierpnia. 

Wystawa zaprezentuje sylwetkę i prace Jana Puka, przedstawiciela starszego pokolenia wywodzącego się z tradycji i kultury ludowej Lasowiaków. Oprócz drewnianych rzeźb, zabawek czy instrumentów, wśród ekspozycji znajdzie się również film z udziałem twórcy oraz liczne eksponaty muzealne.

Jan Puk jest artystą ludowym, jednym z najbardziej rozpoznawalnych w regionie rzeźbiarzem, poetą, gawędziarzem i kronikarzem. Jego dom w Trześni może przypominać małe muzeum. Nic dziwnego więc, że odwiedzają go badacze kultury ludowej, regionaliści, nauczyciele oraz liczne grupy wycieczkowe, które z ciekawością oglądają jego drewniane cuda, a wśród nich kapliczki, ruchome zabawki, przedstawienia dawnych zajęć wiejskich, rzeźby patriotyczne, proste instrumenty.

Zobacz także : 

- Pełne grozy lądowanie samolotu z europosłami Adamem Jarubasem i Elżbietą Łukacijewską na pokładzie

Swoje dzieła na przestrzeni przeszło trzydziestoletniej pracy twórczej prezentował w szkołach, bibliotekach, ośrodkach kultury, zaś jego rzeźby i zabawki znalazły się w kolekcjach prywatnych i muzealnych.

Wystawa poświęcona twórczości Jana Puka dostępna będzie w Muzeum Regionalnym od 30 stycznia do 28 sierpnia 2022 roku. Towarzyszyć jej będzie oferta edukacyjna skierowana zwłaszcza do najmłodszych.

(gaw)
 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%