Zamknij

Premier Mateusz Morawiecki w Nowej Dębie. W zakładach "Dezamet" spotkał się z unijnym komisarzem

11:02, 27.03.2023 . Aktualizacja: 15:10, 27.03.2023
Skomentuj

Spółka "Dezamet" to jeden z czołowych w Polsce producentów amunicji artyleryjskiej. Firma ma obecnie szansę wzięcia udziału w międzynarodowym projekcie mającym zapewnić dostawy amunicji dla Ukrainy. Unia Europejska przeznacza na ten cel 2 miliardy euro. Dziś z możliwościami "Dezametu" zapoznawali się premier Mateusz Morawiecki, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak i Thierry Breton, unijny komisarz do spraw rynku wewnętrznego.

Przedmiotem rozmów podczas dzisiejszego spotkania były możliwości produkcyjne oraz kwestia wspólnych unijnych zamówień amunicji. Premier rozmawiał także z komisarzem o kwestiach związanych z architekturą bezpieczeństwa, programem wspólnego zakupu amunicji i finansowaniem tego procesu, a także o wzroście zdolności produkcyjnych.

Wizyta ma związek z porozumieniem kilkunastu krajów UE oraz Norwegii, dotyczącym radykalnego zwiększenia produkcji amunicji przez europejskie fabryki. Wiąże się to głównie z wojną na Ukrainie i dostawami dla armii ukraińskiej, ale ma też zabezpieczyć zaopatrzenie w amunicję armii państw europejskich. Jednym z głównych filarów projektu ma być należąca do Polskiej Grupy Zbrojeniowej fabryka "Dezamet" w Nowej Dębie.

Wybór "Dezametu" jest nieprzypadkowy, firma produkuje m.in amunicję artyleryjską 155 mm, która używana jest w samobieżnych armatohaubicach "Krab". Spełnia ona wszelkie standardy NATO i może być z powodzeniem stosowana w innych rodzajach broni o tym kalibrze.

Niedobory amunicji 155 mm są obecnie jedną z głównych bolączek broniącej się przed rosyjską agresją Ukrainy. Armia ukraińska sukcesywnie przechodzi na natowskie standardy, również w przypadku artylerii. Dostawy amunicji z państw NATO i zakupy na światowych rynkach nie są w stanie zaspokoić potrzeb Ukrainy. Szacuje się, że armia ukraińska wystrzeliwuje miesięcznie 100-110 tys. pocisków.

– Ten program przekazania amunicji dla Ukrainy - do końca tego roku 1 mln sztuk, to program bardzo ambitny, ale jestem przekonany, że po bardzo szybkim podniesieniu zdolności produkcyjnych naszego przemysłu, takie ilości nie będą nadambitne – mówił dziś w Nowej Dębie premier Mateusz Morawiecki.

[ZT]201807[/ZT]

Dzięki "amunicyjnemu" porozumieniu, na wsparcie zaopatrzenia w amunicję Ukrainy zostanie przeznaczone 2 mld euro. 1 mln euro posłuży do pokrycia kosztów amunicji znajdującej się w magazynach armii państwa NATO. Drugi ma być przeznaczony na zwiększenie mocy produkcyjnych europejskich zakładów zbrojeniowych i zakupy amunicji bezpośrednio u producentów. Sfinansuje je Europejska Agencja Obrony.

Jeżeli projekt amunicyjny UE „wypali”, pierwsze zamówienia na amunicję zostaną złożone już w maju.

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%