Zamknij

Upamiętnili księdza, który zgromadził bezcenną kolekcję starodruków

06:55, 13.10.2020 StaszewskiR Aktualizacja: 06:55, 13.10.2020
Skomentuj

W niedzielę przy kościele św. Władysława w Szydłowie odsłonięto ławeczkę - pomnik poświęconą ks. Michałowi Hieronimowi Juszyńskiemu, byłemu proboszczowi miejscowej parafii, poecie, bibliofilowi, człowiekowi wielce zasłużonemu dla literatury staropolskiej.

Projekt "Ocalić od zapomnienia. Wielcy Szydłowianie - Michał Hieronim Juszyński" zrealizowała parafia rzymskokatolicka w Szydłowie wykorzystując na ten cel dofinansowanie w kwocie 12 845 zł, pochodzące z budżetu gminy. Całkowity koszt wykonania ławeczki wyniósł  16,2 tys. zł.

W ramach przedsięwzięcia powstała ławeczka i publikacja o ks. Michale Hieronimie Juszyńskim autorstwa dr Kamili Pytowskiej. Książeczka była rozdawana uczestnikom niedzielnej uroczystości w niedzielę. Sam pomnik w formie ławeczki wykonał znany artysta rzeźbiarz kielecki Sławomir Micek.

Ksiądz Michał Hieronim Juszyński urodził się w roku 1760 w Gniazdowie. Pracował jako prywatny nauczyciel w domach Jordanów i Morsztynów. W roku 1785 został księdzem. Przebywał na warszawskim dworze prymasa Michała Poniatowskiego. Prowadząc wówczas studia w Bibliotece Załuskich, nawiązał znajomość z adeuszem Czackim, Józefem Maksymilianem Ossolińskim, Hugonem Kołłątajem i Julianem Ursynem Niemcewiczem.  W roku 1789 objął stanowisko profesora szkoły wydziałowej w Pińczowie, której prorektorem był w latach 1792-1794. Jeszcze przed rokiem 1794 współpracował bliżej z Czackim, towarzyszył mu w podróżach, poszukiwaniach starodruków i rękopisów. Później także utrzymywał z nim bliskie kontakty. W roku 1794 przeniósł się do diecezji tarnowskiej i pełnił funkcję wikarego kolegiaty w Wojniczu. Rok później (1795) został plebanem w Podolem, a od roku 1799 w Zgórsku. Spędził tam 11 lat, pełniąc równocześnie funkcję kaznodziei katedralnego w Tarnowie. W tym czasie poróżnił się, na pewien czas, ze swym dotychczasowym protektorem  J. M. Ossolińskim, i w roku 1810 przeprowadził się na teren Księstwa Warszawskiego. Dzięki wstawiennictwu biskupa kieleckiego Wojciecha Jana Górskiego otrzymał wówczas probostwo w Ostrowcu (pow. stopnicki) i administrację w Szydłowie. Później objął stanowisko proboszcza w Wiślicy oraz profesora i oficjała w Kielcach (od roku 1819). Sześć lat później (w roku 1825) powrócił na probostwo w Szydłowie. Przez większość swego życia gromadził starodruki i rękopisy, które ostatecznie sprzedał za 200 dukatów kasztelanowi Janowi Feliksowi Tarnowskiemu z Dzikowa.  Zmarł w Szydłowie, 23 sierpnia roku 1830.

Ławeczkę wykonano w związku z 260. rocznicą urodzin i 190. rocznicą śmierci tego zasłużonego dla nauki bibliofila, bibliografa, kaznodziei i autora "Dykcjonarza Poetów Polskich". W odsłonięciu pomnika uczestniczyli m.in. burmistrz Szydłowa Andrzej Tuz, prof. Adam Massalski, Sławomir Micek, dr Kamila Pytowska oraz  proboszcz szydłowskiej parafii ks. Ryszard Piwowarczyk.

Fot. arch.

(StaszewskiR)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

zygizygi

0 0

co ma wspolnego tarnobrzeska gazeta z szydlowem? 08:26, 13.10.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo
0%