Zamknij

To była wyjątkowa noc! Bogoria znów stała się miastem. Uczczono ten fakt z pompą [ZDJĘCIA]

09:10, 01.01.2024 rs Aktualizacja: 09:51, 03.01.2024
Skomentuj

Bogoria w powiecie staszowskim odzyskała prawa miejskie. Z tej okazji na stadionie odbyła się wyjątkowa impreza sylwestrowa, której gwiazdą był Kordian.

[FOTORELACJA]5526[/FOTORELACJA]

Popularny artysta, którego przebój "Dziewczyna z gór" ma blisko 90 mln odsłon w serwisie YouTube, rozgrzał publiczność znakomitym występem. Tuż przed północą na scenie składano gratulacje wójtowi gminy Marcinowi Adamczykowi za uwieńczone sukcesem starania o odzyskanie przez Bogorię praw miejskich.

Symboliczny klucz do miasta Bogoria, już burmistrzowi Marcinowi Adamczykowi, wręczyli: sołtys Bogorii Jacek Adamus i starosta staszowski Józef Żółciak.

– Historię każdego miasta na przestrzeni lat tworzą ludzie w nim mieszkający, pracujący dla niego. I tak jest również w przypadku Bogorii. Przez wiele lat tworzono tu wspaniałe obiekty, budowano tradycję i kulturę. Dzisiaj możemy korzystać z wszystkich dobrodziejstw pozostawionych przez wcześniejsze pokolenia. W imieniu własnym oraz zarządu powiatu, mam zaszczyt i przyjemność pogratulować mieszkańcom Bogorii, samorządowi miasta i gminy oraz panu burmistrzowi uzyskania praw miejskich. Jesteście państwo na 6-tkę, bowiem Bogoria jest szóstym miastem w powiecie staszowskim - powiedział starosta.

Podobne gratulacje burmistrzowi Marcinowi Adamczykowi, radnym Rady Miejskiej oraz mieszkańcom ziemi bogoryjskiej przekazali: członek Zarządu Województwa Świętokrzyskiego Marek Jońca i wiceprzewodniczący Rady Powiatu w Staszowie Stanisław Batóg. Po północy odbył się widowiskowy pokaz sztucznych ogni, a potem pod kierunkiem prowadzącego imprezę Wita Chamery, zgromadzeni przed sceną odtańczyli poloneza do muzyki Wojciecha Kilara z filmu ,,Pan Tadeusz”.

Pierwsze prawa miejskie Bogoria otrzymała w 1616 roku. Stało się tak dzięki staraniom Krzysztofa Bogorii Podłęckiego, który założył miasto na podstawie przywileju lokacyjnego wydanego przez króla Zygmunta III Wazę. W 1869 roku, jak większość miasteczek w zaborze rosyjskim, decyzją cara Aleksandra II Romanowa Bogoria utraciła prawa miejskie.

[ZT]207659[/ZT]

 

(rs)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(3)

co bylo a nie jestco bylo a nie jest

1 0

a coz ty wielki i poczytny tn masz wspolnego Bogoria? 09:54, 01.01.2024

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

internautainternauta

0 1

Co było a nie jest, zapisało się w rejestr :-).
Zajrzyj w menu tej strony to zobaczysz co ma wspólnego. Jest tam napisane Staszów? Jest. To o cóż chodzi o cóż biega? 10:52, 01.01.2024


bogoriabogoria

1 0

rzeszowszczyzna to nie nasz region 19:02, 01.01.2024


reo
0%