Zamknij

Wpuścili do Wisły pół tony ryb. W akcji zarybiania zainicjowanej przez Eneę Połaniec uczestniczyli uczniowie z kilku szkół [ZDJĘCIA]

14:10, 20.05.2024 rs Aktualizacja: 14:48, 20.05.2024
Skomentuj

Ponad 200 uczniów z regionu staszowskiego, w ramach zorganizowanej już po raz czwarty akcji „Enea Eko Projekty – Środowiskowo Odpowiedzialni”, zarybiło królową polskich rzek – Wisłę.

[FOTORELACJA]6634[/FOTORELACJA]

Akcja zarybiania Wisły to jedno z wielu proekologicznych działań zainicjowanych przez Eneę Połaniec. Pracownicy spółki od lat aktywnie angażują się w wolontariat, uczestnicząc m.in. w sadzeniu lasów czy sprzątaniu lokalnych wód.

– Dbałość o zasoby naturalne to jeden z naszych priorytetów, dlatego kładziemy nacisk na budowanie świadomości ekologicznej wśród lokalnej społeczności. Dzięki takim działaniom mamy możliwość edukowania, zwłaszcza młodszych pokoleń, w zakresie odpowiedzialności za świat przyrody, który nas otacza – powiedział Piotr Andrusiewicz, prezes Enei Elektrowni Połaniec.

Jak co roku w akcji zarybiania uczestniczyli przedstawiciele Polskiego Związku Wędkarskiego, Gospodarstwa Rybackiego Rytwiany oraz Koła Wędkarskiego nr 32 przy Elektrowni w Połańcu, którzy fachowo przeprowadzili zarybianie.

– Nasze działania pokazują społeczeństwu znaczenie ekosystemów rzecznych i ich wpływ na nasze życie. Razem dbamy o Wisłę, by była zdrowa i bogata w różnorodne gatunki – zaznaczył Mariusz Pater, prezes Okręgu PZW w Tarnobrzegu.

Akcję zarybiania wsparły również Wody Polskie oraz lokalne samorządy, a także Centrum Kultury i Sztuki w Połańcu, które wspólnie z pracownikami Enei zorganizowało stoiska edukacyjne dla dzieci i młodzieży. Cieszyły się one ogromnym zainteresowaniem.

Burmistrz Połańca Jacek Nowak podkreślił, że każda inwestycja w świadomość ekologiczną, jest inwestycją w przyszłość gminy.

Każdorazowo zwieńczeniem akcji, w której uczestniczyły placówki edukacyjne z Połańca, Ossali, Borowej i Kurozwęk, jest zaangażowanie dzieci we wspólne, uroczyste zarybianie Wisły. W tym roku najdłuższą rzekę w Polsce zasiliły tysiące młodych pstrągów, linów, okoni, sandaczy, szczupaków, jazi, płoci oraz karpi. W sumie do rzeki wpuszczono aż 500 kg narybku.

– Ryby w rzece pełnią rolę naturalnych „filtrów”, oczyszczając wody z roślinności i fitoplanktonu, co przyczynia się do poprawy ich stanu. Zarybianie przyczynia się więc do rozwoju wartościowego ekosystemu rzeki – tłumaczył dzieciom Ireneusz Swobodziński, ichtiolog Okręgu PZW w Tarnobrzegu.

Polski Związek Wędkarski uhonorował Eneę Elektrownię Połaniec odznaką „Zasłużony dla Polskiego Związku Wędkarskiego” PZW, uznając jej wkład w rozwój i upowszechnienie wędkarstwa. Współpraca z elektrownią obejmuje m.in. wsparcie przy budowie drogi wzdłuż kanału, oznakowanie oraz działania w obszarze ochrony środowiska. Enea Połaniec wspiera również organizację eventów wędkarskich, w tym nocny maraton wędkarski o Puchar Prezesa oraz zawody spławikowe dla dzieci. Ważnym aspektem umowy jest sezonowe wyłączenie kanału z wędkowania, co przyczynia się do ochrony ekosystemu.

Odznakę z rąk obecnej na dzisiejszej akcji zarybiania Beaty Olejarz, prezes Polskiego Związku Wędkarskiego, odebrał Andrzej Jastrząb, dyrektor pionu ochrony środowiska w Enei Elektrowni Połaniec.

[ZT]211547[/ZT]

 

(rs)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%