Zamknij

Enea w trosce o środowisko

16:03, 07.06.2024 rs Aktualizacja: 08:35, 14.11.2024
Skomentuj

Enea Elektrownia Połaniec to znaczący producent energii elektrycznej w południowo-wschodniej Polsce, wyróżniający się zaawansowanymi rozwiązaniami technologicznymi oraz innowacyjnym podejściem do zrównoważonej energetyki. Wszystkim działaniom inwestycyjnym Enei Połaniec towarzyszy nieustanny szacunek dla środowiska naturalnego, przy zachowaniu równowagi między potrzebami technicznymi, celami finansowymi i ekologią.

[FOTORELACJA]7980[/FOTORELACJA]

Wachlarz przedsięwzięć ekologicznych, często mających charakter cykliczny, które zainicjowała, lub w które angażuje się Enea.

Co roku powstaje nowe pokolenie lasu

Tradycyjnie co roku z okazji Dnia Ziemi wolontariusze Enei wspólnie z leśnikami z Nadleśnictwa Staszów realizują projekt „Sadzimy kolejne pokolenie lasu”. W ciągu ostatnich pięciu lat posadzili już przeszło 26 tysięcy drzew, głównie dębów i buków. To imponujące osiągnięcie, które pokazuje, że wspólnymi siłami można zadbać o nasze najbliższe otoczenie i zwrócić uwagę społeczeństwa jak ważnym elementem w przyrodzie są drzewa.

Przedszkolne eko-trendy

Enea Połaniec jest partnerem Przeglądu Zespołów Przedszkolnych pn. „Ekologia w wierszu i piosence”, który w tym roku odbył się już po raz 24. Przegląd Zespołów Przedszkolnych jest częścią ekologicznego projektu „Przedszkolaki o przyrodę i zdrowie dbają”, który niezmiennie od kilku lat połanieckie przedszkole realizuje dzięki wsparciu Enei Elektrowni Połaniec. Kontynuacją proekologicznych i prozdrowotnych działań połanieckiego przedszkola w ramach tej inicjatywy, jest wspólne sprzątanie lasu oraz bieg rodzinny. Przedszkolaki angażują się także w sadzenie miododajnych roślin i instalowanie na drzewach specjalnych domków dla owadów. Podczas tej akcji wolontariusze Enei uczą dzieci jak ważne znaczenie mają pszczoły dla pozyskiwania żywności oraz zwracają uwagę na zagrożenia dla tych owadów.

Edukacja ekologiczna

Działania Enei Połaniec w zakresie edukacji energetycznej są przykładem tego, jak firma może aktywnie zaangażować się w rozwijanie świadomości społecznej. W ramach programu „Oszczędzaj energię z Krzysiem Elektrykiem”, pracownicy połanieckiej elektrowni uczą dzieci odpowiedzialnych zachowań oraz prowadzą interaktywne pogadanki o tym jak powstaje prąd i jak go oszczędzać. Mają one na celu kreowanie odpowiednich postaw wśród najmłodszych użytkowników energii elektrycznej oraz przekazanie im zasad bezpiecznego obchodzenia się z urządzeniami i instalacjami elektrycznymi.

Trash Challenge

Grupa Enea w ramach EneaEkoProjekty realizuje popularną akcję #TrashChallenge. Wolontariusze Enei co roku sprzątają zaśmiecone miejsca w różnych częściach Polski. W Połańcu podjęli się oni sprzątania koryta rzeki Czarnej. Zbiórka odpadów tradycyjnie odbywa się na kajakach, z których dużo łatwiej zbierać dryfujące na powierzchni wody butelki, puszki czy też inne opakowania po produktach. Wśród zebranych odpadów zdarzają się całkiem pokaźne „okazy” w postaci zużytych opon, czy połamanych plastikowych wiader. W ramach #TrashChallenge Enea Połaniec w poprzednich latach łącznie zebrała ponad 800 kg śmieci.

Z pomocą dla zwierząt

We współpracy z Nadleśnictwem Staszów Enea Elektrownia Połaniec realizuje akcję społeczną pod hasłem "Pomóż zwierzakom przetrwać zimę". W tym roku wolontariusze Enei zaprosili do udziału w niej dzieci z    połanieckiego przedszkola oraz Szkołę Podstawowąj w Kurozwękach. Dzieci zdobyły cenną wiedzę na temat tego jak pomagać i dbać o zwierzęta zimą. Aby ułatwić dzieciom to zadanie wolontariusze przekazali placówkom zestaw karmników oraz karmę dla ptaków.

Zdrowa woda dla każdego

Projekt "Zdrowa Woda dla Każdego Dziecka", zainicjowany w marcu tego roku przez Miasto i Gminę Połaniec we współpracy z Eneą, stanowi inspirujący przykład działań skupionych na edukacji proekologicznych postaw. Poprzez ułatwienie dostępu do czystej wody oraz edukację najmłodszych, inicjatywa ta promuje zdrowy styl życia oraz kształtuje świadomość ekologiczną przyszłych pokoleń.

Z myślą o dzieciach i młodzieży szkolnej aż w trzech placówkach oświatowych z terenu miasta i gminy Połaniec uruchomiono wodostacje, czyli dystrybutory wody filtrowanej. Urządzenia przyczynią się do ograniczenia plastiku w otoczeniu, eliminując potrzebę zamawiania wody w jednorazowych butelkach.

Zarybianie Wisły

Akcja zarybiania Wisły to jedno z wielu proekologicznych działań zainicjowanych przez Eneę Połaniec. W tym roku odbyła się ona już po raz czwartyi wzięło w niej udział blisko 200 uczniów ze szkół powiatu staszowskiego i mieleckiego. Poprzez edukację na temat zrównoważonego wykorzystania zasobów wodnych, uczestnicy uczą się o znaczeniu wody dla życia i konieczności jej oszczędzania, co przyczynia się do budowania długoterminowej odpowiedzialności ekologicznej w społeczności. Finałem wydarzenia było wpuszczenie do Wisły ok. 500 kg narybku, głównie: szczupaków, karasi, leszczy i okoni.

Piotr Andrusiewicz, prezes Enei Elektrowni Połaniec

– Dbałość o zasoby naturalne to jeden z naszych priorytetów, dlatego przykładamy dużą uwagę do kwestii budowania świadomości ekologicznej wśród lokalnej społeczności. Dzięki różnorodnym działaniom mamy możliwość edukowania, zwłaszcza młodszych pokoleń, w zakresie odpowiedzialności za świat przyrody, który nas otacza.

Enea Połaniec od zawsze wykazywała silną więź z lokalnym regionem, pragnąc inwestować w jego przyszłość. Poprzez wolontariat pracowniczy, nie tylko wspieramy naszych sąsiadów, ale również kształtujemy otoczenie na bardziej zielone i przyjazne dla naszego środowiska.

(Art. sponsorowany)
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%