Zamknij

W gminie Osiek debatowano o problemach rolnictwa powiatu staszowskiego [ZDJĘCIA]

19:03, 02.02.2024 rs Aktualizacja: 17:53, 03.02.2024
Skomentuj

W remizie Ochotniczej Straży Pożarnej w Bukowej w gm. Osiek odbyła się konferencja poświęcona rolnictwu powiatu staszowskiego. Jej uczestnicy mieli okazję porozmawiać z przedstawicielami instytucji rolniczych oraz firm posiadających w swojej ofercie produkty wykorzystywane przez rolników i sadowników.

[FOTORELACJA]5767[/FOTORELACJA]

– Zaprosiliśmy przedstawicieli ODR, ARiMR, Inspektoratu Weterynarii i Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin, ale przede wszystkim samych rolników, którym chcieliśmy stworzyć możliwość uzyskania odpowiedzi na nurtujące ich pytania. Stąd też konferencja celowo nie została zaplanowana jako cykl prelekcji, ale miała raczej formę dyskusji - mówi Zygmunt Stępień z Rady Powiatowej Izby Rolniczej w Staszowie, a jednocześnie mieszkaniec Bukowej i inicjator spotkania. – Dzielenie się wiedzą i doświadczeniem ma duże znaczenie, tym bardziej, że rolnictwo to gałąź gospodarki, która dynamicznie się zmienia.

Jak dodaje Stanisław Juszczyk, przewodniczący Rady Powiatowej Izby Rolniczej w Staszowie, w ostatnich latach obserwować można dość wyraźne zmiany w strukturze upraw na terenie powiatu. Sukcesywnie pojawia się coraz więcej sadów, co w szczególności widoczne jest na terenie gmin Osiek i Połaniec, a także Szydłów, która słynie jako śliwkowe zagłębie.

W konferencji uczestniczyli starosta staszowski Józef Żółciak oraz burmistrz Osieka Rafał Łysiak. Obecni byli również przedstawiciele Zakładów Chemicznych "Siarkopol" w Tarnobrzegu. Anna Wach z biura marketingu firmy zaznaczyła, że "Siarkopol" posiada w swojej ofercie szeroki wachlarz nawozów rolniczych. O ich walorach i specyfice opowiadał główny technolog, Łukasz Milo.

– Produkty z naszej serii nawozów ogrodniczych dedykowane są nie tylko dla sadowników, ale również dla upraw winorośli, lub bardziej specjalistycznych, jak na przykład bukszpany czy kwiaty kwitnące - mówi Łukasz Milo.

Wśród tematów, które zostały poruszone podczas spotkania, były m.in. kwestie związane z środkami ochrony roślin, które wycofywane są z użycia czy afrykańskim pomorem świń i innymi problemami, które w ostatnim czasie ograniczyły liczbę gospodarstw ukierunkowanych na hodowlę trzody chlewnej.

Więcej na ten temat w papierowym wydaniu "TN".

[ZT]208405[/ZT]

 

(rs)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

nasz regionnasz region

1 0

brawo osiek nasz region swietokrzyski 09:15, 03.02.2024

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo
0%