[FOTORELACJA]9353[/FOTORELACJA]
– Akademia Ratownicza SAREX powstała jako element promocyjny podczas ćwiczeń taktyczno-specjalnych SAREX, organizowanych przez Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych. To największe w Polsce manewry z zakresu ratownictwa lotniczego i morskiego. Podczas jednej z edycji postanowiliśmy stworzyć akademię, która będzie promować i edukować w zakresie ratownictwa oraz szeroko rozumianego bezpieczeństwa. Z czasem inicjatywa przekształciła się w cykliczne wydarzenie – mówi Łukasz Mowczan, szef Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej „Nocny Tropiciel RENEGADE/SAREX”.
Wydarzenie miało formę pikniku i odbyło się w Technicznym Ogrodzie w Gorzycach. Od godziny 10:00 do 16:00 odwiedzający mogli zapoznać się z ofertą licznych stoisk promocyjno-informacyjnych służb mundurowych, instytucji państwowych oraz organizacji pozarządowych.
Na uczestników czekały także warsztaty tematyczne oraz dynamiczne pokazy, prezentujące specyfikę pracy m.in. wojska, policji, straży pożarnej i grup ratowniczych.
Oficjalne otwarcie Akademii odbyło się o godzinie 13:00. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele Ministerstwa Obrony Narodowej, organizatorzy, samorządowcy oraz reprezentanci służb zaangażowanych w wydarzenie.
Jak podkreślali współorganizatorzy, kluczowe w sytuacjach kryzysowych są pierwsze sekundy po zdarzeniu – to właśnie one często decydują o ludzkim życiu. Dlatego profesjonalne przygotowanie służb ratunkowych stanowi podstawowe zadanie państwa, a budowanie społeczeństwa obywatelskiego gotowego do działania jest wspólną odpowiedzialnością nas wszystkich.
– Od wielu lat współpracujemy z wojskiem, praktycznie od czasów wielkiej powodzi. Od pięciu lat aktywnie uczestniczymy w działaniach związanych z ratownictwem i pomocą dla ludności cywilnej. Zorganizowaliśmy to wydarzenie, by promować służby niosące pomoc w sytuacjach kryzysowych. Naszym celem była edukacja mieszkańców – w tym dzieci i młodzieży – oraz ukazanie, czym różnią się poszczególne formacje i jakie mają kompetencje. Dla nas, dorosłych i samorządowców, ważne jest, by wiedzieć, które służby i w jaki sposób należy uruchomić w sytuacji zagrożenia – mówi Leszek Surdy, wójt gminy Gorzyce.
[ZT]222028[/ZT]
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu tyna.info.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz