Trzecia w regionie świętokrzyskim winnica miejska została posadzona w sobotę obok średniowiecznej Bramy Krakowskiej w Szydłowie. Podobne powstały wcześnie w Opatowie i Sandomierzu.
Ziemię świętokrzyską można uznać za kolebkę polskiego winiarstwa. Cystersi z Jędrzejowa uprawiali winorośl już na początku XII wieku. Winnica w Zagości, ofiarowana wraz z innymi dobrami przez księcia Henryka Sandomierskiego joannitom, aż do czasów |Władysława Jagiełły dostarczała wyborne trunki na królewski dwór. W średniowieczu winnice istniały przy prastarych opactwach w Wachocku i Koprzywnicy, a także przy Klasztorze Dominikanów w Sandomierzu.
W okresie międzywojennym istniał plan wznowienia uprawy winorośli w Polsce. Po rządowymi auspicjami realizował go jeden z najwybitniejszych naszych winogrodników inż. Stanisław Madej. Jego wizją było stworzenie nad Pilicą "polskiej Nadrenii". W latach 30. inżynier Madej wyznaczył jednak także inne miejsca, które miały stać się arena uprawy winnego krzewu. Wśród tych miejsc były również Szydłów i pobliski Kotuszów. Nic w tym dziwnego, bowiem te okolice były rodzinnymi stronami Stanisława Madeja. Urodził się on w 1880 roku jako syn nauczyciela szkoły w Kotuszowie.
Kotuszowska winnica Stanisława Madeja została zupełnie zniszczona podczas drugiej wojny światowej. Wojna uniemożliwiła również rozwój drugiej winnicy organizowanej przez inżyniera w szydłowskim gospodarstwie rodziny Kaczorowskich.
Obecnie na terenie gminy Szydłów funkcjonuje Winnica Avra w Woli Żyznej założona w 2012 r. Prowadzą ją Elżbieta i Tomasz Woźniakowie. Pierwsze wino z ich winnicy powstało w 2014 r. W 2016 roku powiększyli winnicę do 1,12 ha, na których rośnie 6000 krzewów winnej latorośli dziewięciu odmian. To właśnie Winnica Avra będzie się opiekować na co dzień miejską winniczką w Szydłowie.
Winnica przy pamiętających czasy Kazimierza Wielkiego murach Szydłowa, którą posadzili wspólnie: burmistrz Andrzej Tuz, przewodnicząca Rady Miejskiej Katarzyna Skuza, wiceprzewodniczący Zbigniew Głogowski, właściciele Avry Elżbieta i Tomasz Woźniakowie oraz Maciej Glinka i Michał Zieliński z Winnicy Terra, nie jest duża. Liczy 20 krzewów dwóch odmian - solaris i regent.
Fot. arch.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu tyna.info.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz