Zamknij

Enea wspiera kulturę i cenne społecznie inicjatywy

07:43, 28.10.2024 rs Aktualizacja: 17:20, 10.11.2024
Skomentuj

Wieloletnia dbałość o wzajemne relacje i obecność w codziennym życiu społeczności sprawiają, że Enea Elektrownia Połaniec od lat wspiera inicjatywy promujące wartości jednoczące społeczność, budujące świadomość wspólnotową w obszarze kultury, ochrony zdrowia, bezpieczeństwa oraz edukacji. Świadczy o tym długa lista ważnych dla lokalnych społeczności przedsięwzięć, w których realizację jest zaangażowana.

[FOTORELACJA]7977[/FOTORELACJA]

Z energią dla lepszego jutra

Enea Elektrownia Połaniec od lat angażuje się w szlachetne inicjatywy, mające na celu pomoc lokalnym domom dziecka. W ostatnim czasie dzięki wsparciu energetycznej spółki blisko 50 wychowanków Domu Dziecka w Skopaniu mogło wziąć udział w wakacyjnym wyjeździe sportowo-naukowym. W jego ramach dzieci odwiedziły m.in. Energetyczne Centrum Nauki Industria oraz aktywnie wypoczywały nad malowniczym jeziorem Sielpia nieopodal Kielc. – Wychowankowie domów dziecka mierzą się z wieloma wyzwaniami, mają te same marzenia, co ich rówieśnicy, ale dużo trudniejszą drogę do celu – mówi Damian Szwagierczak, dyrektor placówki opiekuńczo-wychowawczej w Skopaniu.

Dodatkowo Enea Połaniec co roku organizuje różnego rodzaju zbiórki darów na rzecz pobliskich ośrodków wychowawczych. Przykładem takich działań jest ostatnia akcja Enei „Tornister pełen uśmiechu”, w ramach której wychowankowie dwóch domów dziecka ze Skopania i Pacanowa, otrzymali artykuły szkolne oraz plecaki, co pozwoliło im rozpocząć nowy rok szkolny z uśmiechem na twarzy. Przekazanie tych darów miało miejsce podczas ostatniego festynu z okazji Dnia Energetyka w Połańcu, na który dzieci zostały zaproszone do wspólnej zabawy. Ponadto co roku, tuż przed świętami Bożego Narodzenia, połanieccy energetycy, osobiście składają życzenia dzieciom z obu placówek, zostawiając im worki pełne prezentów i słodyczy.

Z pasją dla kultury

W dobie coraz większej digitalizacji i globalizacji, lokalne inicjatywy kulturalne odgrywają kluczową rolę w integrowaniu społeczności oraz promowaniu sztuki. Jednym z takich projektów, który swoją formą wyróżnia się wśród innych, jest plenerowe kino letnie organizowane już od 3 lat przez stowarzyszenie Running Połaniec. To prawdziwa gratka dla miłośników dobrego kina. W ramach projekcji „pod chmurką” wyświetlane są filmy nagrodzone w przeglądzie najlepszych niezależnych krótkich produkcji filmowych świata podczas prestiżowego Festiwalu Grand OFF. Inicjatywę kina plenerowego w Połańcu od samego początku wspiera Enea Elektrownia Połaniec.

Wśród projektów kulturalnych, którym kolejny rok z rzędu partneruje połaniecka elektrownia, znajduje się także cykl muzycznych spotkań, realizowany przez tarnobrzeskie muzeum. Ten wyjątkowy projekt, który niezmiennie od kilku lat odbywa się pod nazwą „Muzyka z energią”, ma na celu nie tylko krzewienie wysokiej kultury muzycznej, ale także integrację mieszkańców poprzez wspólne doświadczenie muzyki na żywo. W ramach cyklu organizowane są koncerty oraz spotkania z artystami, które przyciągają różnorodną publiczność – od dzieci po seniorów.

Enea dla historii

W Połańcu ze szczególnym szacunkiem pielęgnowane są tradycje kościuszkowskie. W tym roku minęło równo 230 lat od momentu ogłoszenia w 1794 roku słynnego Uniwersału połanieckiego, który był drugim po Konstytucji 3 Maja aktem prawnym, przyznającym ograniczoną wolność chłopom pańszczyźnianym. Rocznicę ogłoszenia uniwersału uczczono podczas majowych obchodów Dni Połańca. Odsłonięto wówczas między innymi mural upamiętniający Tadeusza Kościuszkę, który był patronem Elektrowni przez wiele lat. Wykonanie malowidła, które jest jedną z ciekawszych lokalnych inicjatyw społecznych ostatnich lat, wsparła finansowo Enea .

Wśród wydarzeń upamiętniających lokalną historię, które cieszą się dużą popularnością w regionie, jest także doroczny Turniej Rycerski o Złote Ostrogi Jagiellonów, który odbywa się w Szydłowie. Historyczne widowisko w średniowiecznych murach polskiego Carcassonne, organizowane jest przez samorząd Szydłowa, Miejsko-Gminne Centrum Kultury oraz Stowarzyszenie Avito Vivit Honore, przy wsparciu finansowym Enei Elektrowni Połaniec.

Wartością dodaną do lokalnej kultury są inicjatywy Towarzystwa Kościuszkowskiego w Połańcu, które każdego roku organizuje szereg fascynujących wydarzeń, mających na celu ożywienie lokalnej historii. W ostatnim czasie Towarzystwo zorganizowało dwa wyjątkowe widowiska. Pierwsze odbyło się w malowniczym miejscu na brzegu rzeki Czarnej i było odtworzeniem uroczystości przekazania aktu lokacji miasta przez księcia Bolesława Wstydliwego wójtowi połanieckiemu Mikołajowi. Drugie wydarzenie miało miejsce które na Kopcu Kościuszki, gdzie przygotowano inscenizację „Od Krakowa do Połańca”. – Dzięki niej chętni mieli możliwość przenieść się w czasie do żołnierskiego obozu z przełomu XVIII i XIX wieku, a tam na przykład sprawdzić się w musztrze kosą lub karabinem – mówi Radosław Matusiewicz, prezes Towarzystwa Kościuszkowskiego w Połańcu. – Całe to przedsięwzięcie zrealizowane zostało w ramach projektu „Enea dla historii”.

Z energią dla społeczności

Jednym z największych wydarzeń plenerowych otwartych dla lokalnej społeczności jest Dzień Energetyka, który co roku przyciąga prawdziwe tłumy uczestników. To nie tylko doskonała okazja do wspólnej zabawy, lecz przede wszystkim wyjątkowe święto wszystkich energetyków, których codzienna praca zapewnia komfort i bezpieczeństwo milionom Polaków. W tym roku impreza, która odbyła się pod hasłem „Ekologicznie, zdrowo i sportowo”, miała wyjątkowy charakter z racji jubileuszu 45-lecia istnienia połanieckiej elektrowni.

– Jesteśmy dumni z tego, że na terenie naszej gminy znajduje się zakład o tak ogromnym potencjale. To dzięki Elektrowni nasze miasto rozwija się dynamicznie. Cieszę się, że zarząd Enei Połaniec jest otwarty na potrzeby mieszkańców oraz sprawy samorządu – mówił podczas Dnia Energetyka Jacek Nowak, burmistrz miasta i gminy Połaniec.

Podobnie sporym zainteresowaniem lokalnej społeczności mogą pochwalić się organizatorzy Dni Połańca, Festiwalu Kultury Dziecięcej w Pacanowie czy też staszowskich Dni Chleba, którym również w tym roku partnerowała Enea Połaniec. We wszystkich tych wydarzeniach niezmiennie udział biorą tysiące ludzi.

Piotr Andrusiewicz – prezes Enei Elektrowni Połaniec

Zakres działań, inicjatyw i wydarzeń, które jako spółka wspieramy, jest szeroki i zróżnicowany. Wszystkie one jednak mają wspólny mianownik: służą aktywizacji lokalnych środowisk, rozwojowi młodzieży i budowaniu społecznych więzi. Poprzez wsparcie działań na rzecz kultury i pielęgnowania wspólnych tradycji, chcemy umacniać naszą tożsamość społeczną. Dzięki wielu inicjatywom, które realizujemy z myślą o lokalnej społeczności, konsekwentnie i z ogromną determinacją pracujemy na opinię solidnego partnera i dobrego sąsiada.

(Art. sponsorowany)
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu tyna.info.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%