Do lekarza flebologa udaj się, jeśli masz żylaki, czujesz przewlekły ból nóg lub chcesz pozbyć się widocznych pajączków. Czym zajmuje się flebolog? Ten specjalista sprawdzi stan Twoich żył, zdiagnozuje przyczynę bólu i powstawania żylaków oraz dobierze odpowiednią metodę leczenia. Nie musisz obawiać się bolesnych operacji ani pobytu w szpitalu. W leczeniu flebologicznym stosuje się małoinwazyjne zabiegi ambulatoryjne.
Nie ma jeszcze w polskiej medycynie specjalizacji flebologicznej. Leczeniem chorób żył zajmują się lekarze chorób wewnętrznych, angiolodzy i chirurdzy naczyniowi. Flebologia skupia się na leczeniu wczesnego stadium żylaków za pomocą małoinwazyjnych zabiegów ambulatoryjnych. Czym zajmuje się flebolog? Ten lekarz diagnozuje i leczy stany zapalne żył, usuwa żylaki i pajączki, czyli popękane naczynka. Żylaki pojawiają się przede wszystkim na nogach, powodując uczucie ciężkości i obrzęki. Nieleczone mogą prowadzić do stanów zapalnych i zatorów. Dlatego lepiej nie bagatelizować tego rodzaju schorzeń. Z kolei pajączki, czyli popękane naczynka to przede wszystkim defekt kosmetyczny, powodujący zaczerwienienia i zasinienia skóry. W poradni flebologicznej Flebetica wyleczysz wszystkie rodzaje żylaków, pajączki, a także różne schorzenia proktologiczne. Szczegóły oferty sprawdź pod linkiem https://flebetica.pl/. Leczenie zaczyna się od kompletu badań, w tym USG Dopplera, które pokazuje stan żył i przepływ krwi. Badania pomagają wdrożyć odpowiednie leczenie, w tym wybrać rodzaj zabiegu.
Przede wszystkim warto dbać o zachowanie prawidłowej wagi i aktywności fizycznej. Nie musi to być wyczynowy sport. Wystarczą regularne spacery plus okazjonalne wycieczki rowerowe czy pływanie. Najlepiej wybrać taką aktywność, która sprawi przyjemność. Żylaki to częsty problem osób pracujących w wymuszonych pozycjach, które utrudniają krążenie krwi. Krew słabo krąży, a niekiedy wręcz cofa się w żyłach, rozpychając je i deformując. Tak powstają żylaki. Jeśli przez wiele godzin musisz stać, to zapewne wieczorem czujesz ból nóg. Odpoczywaj wtedy ze stopami uniesionymi powyżej poziomu głowy. Warto już na tym etapie skonsultować problem z flebologiem, który podpowie, jak zapobiec powstawaniu żylaków. Jeśli już się pojawią, to nie bagatelizuj problemu, tylko lecz schorzenie właśnie w poradni flebologicznej. Poza tym warto dbać o dietę, która pomoże uelastycznić ścianki żył. Dobry wpływ na stan naczyń krwionośnych, mają witaminy C, E i PP, a także rutyna, błonnik i flawonoidy. Znajdziesz je w takich produktach, jak: natka pietruszki, owoce jagodowe, szpinak, pestki słonecznika i dyni, orzechy laskowe, oleje roślinne, awokado, otręby pszenne, ryby i chude mięso, warzywa, cytrusy, kasze i rośliny strączkowe.
Zabiegi flebologiczne są skuteczne, małoinwazyjne i bezpieczne, a przy tym dają niemal natychmiastowy efekt. Przeprowadza się je w znieczuleniu miejscowym.
Nowoczesne zabiegi, stosowane w poradniach Flebetica, to:
Po tego rodzaju zabiegach pacjent wraca do domu i codziennych obowiązków. Obkurczanie żył po laseroterapii i skleroterapii trwa kilka tygodni. Pacjent może wtedy czuć ciągnięcie czy niewielki dyskomfort w miejscu leczenia. W tym czasie żyły stopniowo stają się niewidoczne. Znikają też drobne zasinienia, powstałe podczas zabiegu. Skóra staje się gładka i przybiera zdrowy koloryt.