reklama
Posadzili 8 tysięcy drzew! Wyjątkowa akcja w gminie Rytwiany - Tygodnik Nadwiślański
sobota, 20 sierpnia
reklama

Posadzili 8 tysięcy drzew! Wyjątkowa akcja w gminie Rytwiany

0

Osiem tysięcy sadzonek dębów posadzili wczoraj w leśnictwie Szczeka na terenie gminy Rytwiany wolontariusze Enei Połaniec.

W piątek wolontariusze wspólnie z leśnikami przyłączyli się do ogólnopolskiej kampanii „Łączą nas Drzewa”, zainaugurowanej pierwszego dnia wiosny przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę. Inicjatywa ta powiązana jest również ze zbliżającym się Międzynarodowym Dniem Ziemi, którego celem jest promowanie ekologicznych postaw w społeczeństwie.

– Wspólnie z Nadleśnictwem Staszów chcemy promować dobre praktyki związane z ochroną środowiska wśród lokalnej społeczności. Dodatkowo tą akcją chcieliśmy pokazać, że wolontariat pracowniczy może mieć różne oblicza. Możemy działać nie tylko bezpośrednio dla drugiego człowieka, ale także zmieniać najbliższe otoczenie na bardziej zielone i robić coś dobrego dla naszego środowiska – powiedział Bogusław Rybacki, prezes Enei Połaniec.

W ramach akcji przeprowadzonej w leśnictwie Szczeka, wolontariusze Grupy Enea z pomocą leśników posadzili 8 tys. sadzonek dębu liściastego na powierzchni ok. 1 hektara.

– Las to nie tylko ładny krajobraz. To niezbędny czynnik równowagi ekologicznej. Drzewa produkują niezbędny do życia tlen, są też źródłem surowca drzewnego, owoców leśnych, grzybów i ziół. Las to jakże ważna dzisiaj retencja wody, a także miejsce naszego odpoczynku i rekreacji. Dlatego każdego roku w Polsce leśnicy sadzą 500 mln młodych drzew odnawiając lasy i zalesiając kolejne obszary. Las to nasze wspólne przyrodnicze dobro narodowe, dlatego cieszymy się, że Enea wspiera nasze działania. Wspólnie zrealizowaliśmy już niejeden projekt i teraz po raz kolejny udowodniliśmy, że razem możemy zrobić coś dobrego dla środowiska i to w naszym najbliższym otoczeniu. Chcielibyśmy, żeby ta troska o las była dla wszystkich czymś oczywistym. By jak najwięcej osób włączało się w akcje sadzenia drzew – powiedział Adam Lubera z Nadleśnictwa Staszów.

Elektrownia Połaniec, należąca do Grupy Enea, jest uznawana w energetyce za pioniera wielu działań związanych z ochroną środowiska. W elektrowni systematycznie wprowadzane są liczne rozwiązania, które ograniczają zużycie paliw i minimalizują oddziaływanie na środowisko. Do tej pory, w ramach programu CSR „Enea Eko Projekty”, Elektrownia Połaniec zrealizowała wiele projektów, m.in. „Park 40-lecia”, „Zieloną Linię”, „Zieloną Lekcję”, „Leśny Wernisaż”, „Dbamy o zwierzęta zimą” czy „Dokarmiamy ptaki zimą”. Dodatkowo Elektrownia Połaniec chętnie angażuje się w akcje zarybiania Wisły, w których uczestniczą także dzieci i młodzież. Wolontariusze co roku przeprowadzają akcje sprzątania brzegu Wisły i okolicznych rzek. Wszelkie działania podejmowane przez Eneę Elektrownię Połaniec w zakresie ekologii są przejawem troski o jakość życia ludzi, środowisko naturalne oraz bezpieczeństwo energetyczne kraju.

Fot. arch. Enei

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.