Powiat staszowski. Stulecie urodzin świętowała Krystyna Palmąka [zdjęcia] - Tygodnik Nadwiślański
niedziela, 26 czerwca
reklama

Powiat staszowski. Stulecie urodzin świętowała Krystyna Palmąka [zdjęcia]

0
1 z 3

Setne urodziny świętowała Krystyna Palmąka z domu Banaś. To jedyna obecnie stulatka mieszkająca na terenie gminy Szydłów.

Uroczystość rozpoczęła się od mszy świętej w kościele św. Władysława zaś okolicznościowe przyjęcie miało miejsce w Restauracji Królewskiej. Gratulacje Jubilatce złożyli m.in. burmistrz Szydłowa Andrzej Tuz oraz kierownik Urzędu Stanu Cywilnego Agnieszka Pasternak. –Tak wzniosła i wyjątkowa chwila nie zdarza się często – powiedział A. Tuz. – Dar, którego pani doświadczyła jest skarbnicą i drogocennym dziedzictwem dla naszych pokoleń, a szczególną wartość stanowi dla pani najbliższych osób. Ten niecodzienny jubileusz to dla nas okazja, by podziękować pani za wszelkie trudy i owoce minionych 100 lat, a przede wszystkim złożyć najserdeczniejsze życzenia dobrego zdrowia, spokoju i życzliwości otoczenia na dalsze długie lata życia.

Krystyna Banaś urodziła się 13 maja 1922 r. w Wolicy (gm. Szydłów) w rodzinie chłopskiej. Wyszła za mąż za Mariana Palmąkę i wspólnie zamieszkali w Woli Żyznej. Okres II wojny światowej częściowo spędziła w Woli Żyznej, a w 1944 r. wraz z mężem została wywieziona na roboty przymusowe do Niemiec. W Dreźnie przyszła na świat najstarsza córka pani Krystyny –  Ewa. Po wojnie, w 1945 r. Krystyna wraz z mężem i córką Ewą wrócili do rodzinnego domu w Woli Żyznej. Ciężką pracą odbudowywali swoje gospodarstwo. W 1967 r. zmarł mąż pani Krystyny i sama musiała zajmować się prowadzeniem domu oraz wychowywaniem sześciorga dzieci.

Jubilatka doczekała się 14 wnucząt i 27 prawnucząt.

Fot. arch.

1 z 3

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.