Roboty w Stalowej Woli robią robotę! Inteligentne maszyny dla studentów i nie tylko - Tygodnik Nadwiślański
Reklama

Roboty w Stalowej Woli robią robotę! Inteligentne maszyny dla studentów i nie tylko

0
1 z 11

Wydział Mechaniczno-Technologiczny w Stalowej Woli w ubiegłym roku dokonał zakupu kolejnych robotów badawczo-naukowych, z których korzystać będą zarówno studenci, jak i przedsiębiorcy, którzy chcą dokształcić swoją kadrę. Ich innowacyjność i nowoczesne zastosowanie robią wrażenie i przyprawiają o dreszcze tych, których pracę bez problemu są w stanie zastąpić. Maszyn przyszłości z roku na rok w Stalowej Woli przybywa.

W ubiegłym roku głośnym echem odbiła się informacja dotycząca utworzenia na Wydziale Mechaniczno-Technologicznym w Stalowej Woli  Laboratorium Robotyki, które ma być miejscem kształcenia kadr i doskonalenia technologii na potrzeby Przemysłu 4.0. W laboratorium znajdują się w tej chwili cztery roboty wyposażone w oprzyrządowanie pozwalające na realizację działań z zakresu spawalnictwa, odlewnictwa, obróbki ubytkowej, paletyzacji i kontroli.  Dodatkowym elementem wyposażenia laboratorium są stanowiska komputerowe służące do programowania i symulacji pracy robotów w trybie off-line.

Zobacz także:
– Rok temu potwierdzono pierwszy przypadek koronawirusa w Polsce

Firmy starają się minimalizować ten czynnik ludzki, zastępować pewne procesy produkcyjne robotami. Kupiliśmy 2 roboty, jeden to jest robot dydaktyczny, z rodzaju robotów przemysłowych. Drugi to jest robot współpracujący, który jest w stanie bezpośrednio współpracować z człowiekiem – mówił dr Andrzej Chmielowiec prodziekan ds. kształcenia WMT Politechniki Rzeszowskiej w Stalowej Woli.

Tym sposobem maszyny z Wydziału Mechaniczno-Technologicznego w Stalowej Woli z wolna zwalniają z pracy ludzkie ręce, co staje się atrakcyjnym rozwiązaniem przyszłości, z którego branże przemysłowe chcą korzystać. Uczelnia w jednym ze swoich postów na stronie przedstawia choćby takiego robota, jak KUKA Agilus, który pomaga w… robieniu drinków w barze na tarasie hotelu TownHous Duomo w Mediolanie.

“(…)To właśnie tam kreatywne drinki miksuje barman–robot „Toni”. Dwa roboty KUKA typu KR 10 R1100-2 i KR 6 R900-2 są zamontowane wspólnie. Pierwszy ma za zadanie miksować drinki i koktajle, a drugi jest wsparciem przy serwowaniu. Ponad nimi umieszczone są uchwyty na około 150 butelek, z których barman–robot nalewa składniki. Na tylnej ścianie modułu znajdują się dystrybutor lodu oraz nalewak do piwa, wina i wody gazowanej. Jest też zamontowany zlew, w którym robot wypłukuje shaker do koktajli po każdym zamówieniu. Goście wybierają drinki przy użyciu aplikacji, w której mogą również sami dobierać składniki. Gdy zamówienie jest gotowe, dostają powiadomienie ” – o wielofunkcyjnym robocie napisano na stronie uczelni. A to, rzecz jasna, nie jedyne innowacyjne maszyny do jakich mają dostęp studenci uczelni, a także pracownicy podnoszący swoje kompetencje poprzez nabywanie umiejętności programowania maszyn.

Stalowa Wola to zaawansowany przemysł odlewniczy. W związku z tym w ubiegłym roku zakupiliśmy program do symulacji procesów odlewniczych pozwalający na optymalizację tych technologii. Umożliwia on symulację wypełniania wnęki i krzepnięcia odlewu  w zakresie odlewania do form piaskowych, do form metalowych, do form skorupowych. – mówi dr. hab. inż. Mirosław Tupaj, prodziekan ds. rozwoju WMT Politechniki Rzeszowskiej w Stalowej Woli.

“Stanowisko wirtualnego spawania skraca czas szkolenia spawacza oraz zmniejsza zużycie materiałów, umożliwiając bezpieczne wprowadzenie kursanta do zagadnień oraz czynności związanych z nauką spawania. Wszelkie zagrożenia, takie jak gazy, łuk elektryczny, iskry oraz intensywne światło zostały wyeliminowane poprzez wykorzystanie symulacji komputerowej. Stanowisko pozwala na symulację procesów spawania metodami: SMAG, MIG/MAG, TIG” – czytamy na stronie wydziału.

Otwiera to możliwość wirtualnego podejścia do procesu spawania z takimi elementami rzeczywistymi jak dźwięk i drgania. Operator zakłada gogle i w systemie wirtualnym realizuje zadanie związane ze spawaniem – dodaje A. Chmielowiec.  W laboratorium znajduje się także robot służący do spawania wiązką laserową o średnicy 0,6 mm do 2 oraz piec indukcyjny służący do topienia metali o temperaturze 1500 stopni.

Początkiem bieżącego roku studenci WMT w Stalowej Woli dopisali się do oferty innowacyjnej uczelni, powołując do pracy robota HUMERO, autorstwa dwóch studentów Łukasza Kapały i Aleksandra Janeczko. Jego budową młodzi inżynierowie zajmowali się w roku 2020, osiągając efekt końcowy początkiem 2021. “Wykonany w programie CAD model robota został podczas wakacji 2020 roku wydrukowany na Wydziale. W procesie tym uczestniczyło wielu studentów, którzy nadzorowali ten proces. Wydruk wszystkich elementów trwał bowiem ponad miesiąc czasu” – czytamy na stronie uczelni.

 

Fot. Strona WMT w Stalowej Woli

1 z 11
Udostępnij

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.