Zamknij

Roboty w Stalowej Woli robią robotę! Inteligentne maszyny dla studentów i nie tylko

13:05, 04.03.2021 gaw Aktualizacja: 13:38, 26.04.2021
Skomentuj

Wydział Mechaniczno-Technologiczny w Stalowej Woli w ubiegłym roku dokonał zakupu kolejnych robotów badawczo-naukowych, z których korzystać będą zarówno studenci, jak i przedsiębiorcy, którzy chcą dokształcić swoją kadrę. Ich innowacyjność i nowoczesne zastosowanie robią wrażenie i przyprawiają o dreszcze tych, których pracę bez problemu są w stanie zastąpić. Maszyn przyszłości z roku na rok w Stalowej Woli przybywa.

W ubiegłym roku głośnym echem odbiła się informacja dotycząca utworzenia na Wydziale Mechaniczno-Technologicznym w Stalowej Woli  Laboratorium Robotyki, które ma być miejscem kształcenia kadr i doskonalenia technologii na potrzeby Przemysłu 4.0. W laboratorium znajdują się w tej chwili cztery roboty wyposażone w oprzyrządowanie pozwalające na realizację działań z zakresu spawalnictwa, odlewnictwa, obróbki ubytkowej, paletyzacji i kontroli.  Dodatkowym elementem wyposażenia laboratorium są stanowiska komputerowe służące do programowania i symulacji pracy robotów w trybie off-line.

Zobacz także:

- Rok temu potwierdzono pierwszy przypadek koronawirusa w Polsce

- Firmy starają się minimalizować ten czynnik ludzki, zastępować pewne procesy produkcyjne robotami. Kupiliśmy 2 roboty, jeden to jest robot dydaktyczny, z rodzaju robotów przemysłowych. Drugi to jest robot współpracujący, który jest w stanie bezpośrednio współpracować z człowiekiem - mówił dr Andrzej Chmielowiec prodziekan ds. kształcenia WMT Politechniki Rzeszowskiej w Stalowej Woli.

Tym sposobem maszyny z Wydziału Mechaniczno-Technologicznego w Stalowej Woli z wolna zwalniają z pracy ludzkie ręce, co staje się atrakcyjnym rozwiązaniem przyszłości, z którego branże przemysłowe chcą korzystać. Uczelnia w jednym ze swoich postów na stronie przedstawia choćby takiego robota, jak KUKA Agilus, który pomaga w... robieniu drinków w barze na tarasie hotelu TownHous Duomo w Mediolanie.

"(...)To właśnie tam kreatywne drinki miksuje barman-robot "Toni". Dwa roboty KUKA typu KR 10 R1100-2 i KR 6 R900-2 są zamontowane wspólnie. Pierwszy ma za zadanie miksować drinki i koktajle, a drugi jest wsparciem przy serwowaniu. Ponad nimi umieszczone są uchwyty na około 150 butelek, z których barman-robot nalewa składniki. Na tylnej ścianie modułu znajdują się dystrybutor lodu oraz nalewak do piwa, wina i wody gazowanej. Jest też zamontowany zlew, w którym robot wypłukuje shaker do koktajli po każdym zamówieniu. Goście wybierają drinki przy użyciu aplikacji, w której mogą również sami dobierać składniki. Gdy zamówienie jest gotowe, dostają powiadomienie " - o wielofunkcyjnym robocie napisano na stronie uczelni. A to, rzecz jasna, nie jedyne innowacyjne maszyny do jakich mają dostęp studenci uczelni, a także pracownicy podnoszący swoje kompetencje poprzez nabywanie umiejętności programowania maszyn.

- Stalowa Wola to zaawansowany przemysł odlewniczy. W związku z tym w ubiegłym roku zakupiliśmy program do symulacji procesów odlewniczych pozwalający na optymalizację tych technologii. Umożliwia on symulację wypełniania wnęki i krzepnięcia odlewu  w zakresie odlewania do form piaskowych, do form metalowych, do form skorupowych. - mówi dr. hab. inż. Mirosław Tupaj, prodziekan ds. rozwoju WMT Politechniki Rzeszowskiej w Stalowej Woli.

[WIDEO]333[/WIDEO]

"Stanowisko wirtualnego spawania skraca czas szkolenia spawacza oraz zmniejsza zużycie materiałów, umożliwiając bezpieczne wprowadzenie kursanta do zagadnień oraz czynności związanych z nauką spawania. Wszelkie zagrożenia, takie jak gazy, łuk elektryczny, iskry oraz intensywne światło zostały wyeliminowane poprzez wykorzystanie symulacji komputerowej. Stanowisko pozwala na symulację procesów spawania metodami: SMAG, MIG/MAG, TIG" - czytamy na stronie wydziału.

- Otwiera to możliwość wirtualnego podejścia do procesu spawania z takimi elementami rzeczywistymi jak dźwięk i drgania. Operator zakłada gogle i w systemie wirtualnym realizuje zadanie związane ze spawaniem - dodaje A. Chmielowiec.  W laboratorium znajduje się także robot służący do spawania wiązką laserową o średnicy 0,6 mm do 2 oraz piec indukcyjny służący do topienia metali o temperaturze 1500 stopni.

Początkiem bieżącego roku studenci WMT w Stalowej Woli dopisali się do oferty innowacyjnej uczelni, powołując do pracy robota HUMERO, autorstwa dwóch studentów Łukasza Kapały i Aleksandra Janeczko. Jego budową młodzi inżynierowie zajmowali się w roku 2020, osiągając efekt końcowy początkiem 2021. "Wykonany w programie CAD model robota został podczas wakacji 2020 roku wydrukowany na Wydziale. W procesie tym uczestniczyło wielu studentów, którzy nadzorowali ten proces. Wydruk wszystkich elementów trwał bowiem ponad miesiąc czasu" - czytamy na stronie uczelni.

Fot. Strona WMT w Stalowej Woli Fot. Strona WMT w Stalowej Woli

Stanowisko wspomagania nauki spawania WELDTRAINER, które umożliwia wykorzystanie większej ilości godzin wykonywania czynności faktycznego spawania niż podczas nauki przy standardowym automacie spawalniczym.

Fot. Strona WMT w Stalowej Woli

Stanowisko wspomagania nauki spawania WELDTRAINER

Fot. Strona WMT w Stalowej Woli

Stanowisko wspomagania nauki spawania WELDTRAINER

Fot. Strona WMT w Stalowej Woli

KUKA Agilus, który pomaga w przygotowywaniu i serwowaniu drinków w barze na tarasie hotelu TownHous Duomo w Mediolanie. 

Fot. Strona WMT w Stalowej Woli

KUKA Agilus

Fot. Strona WMT w Stalowej Woli

Jednym z sukcesów zastosowania robotów FANUC LR Mate to użycie ich jako elementy pomagające produkować i dekorować popularne ciasta Solothurner Torte szwajcarskiej firmy Suteria. Dzięki zasięgowi i sprawności porównywalnym z ludzkim ramieniem, robot stał się prawdziwym skarbem dla piekarni. Fot. Strona WMT w Stalowej Woli Robot FANUC LR Mate

Fot. Strona WMT w Stalowej Woli

Jest to największy i bardzo nowoczesny TruLaser Robot 5020 firmy TRUMPF. Przeznaczony do opracowywania i testowania nowych technologii spawania, cięcia, napawania (proszkowego i drutem pełnym) oraz obróbki cieplnej z wykorzystaniem wiązki lasera.

Fot. Strona WMT w Stalowej Woli

Zastosowanie tej maszyny jest bardzo szerokie - spełni się w niemal każdej branży. Największą jego zaletą jest precyzja - pracuje według ściśle określonej procedury, co spowodowało, że zastosowanie znalazł w laboratoriach chemicznych i firmach farmaceutycznych. Do listy jego zadań należą czynności takie jak precyzyjne lokalizowanie, przenoszenie i umieszczanie badanych próbek, obsługa wszelkiego rodzaju próbek (stałe, płynne, gazowe), odczyt kodów i opisów z próbek, archiwizacja i porównanie z wzorcem, integracja i sterowanie sprzętem laboratoryjnym.

Fot. Strona WMT w Stalowej Woli 

Fot. Strona WMT w Stalowej Woli

Robot HUMERO stworzony przez dwóch studentów Łukasza Kapały i Aleksandra Janeczko. Jego budową młodzi inżynierowie zajmowali się w roku 2020,

Fot. Strona WMT w Stalowej Woli

Łukasza Kapała, Aleksander Janeczko wraz z dr Andrzejem Chmielowcem i robotem HUMERO 

(gaw)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%