Stalowa Wola. Mieszkańcy walczą o drzewa, prezydent przeprasza

0

Jeszcze do niedawna przebudowa drogi przy ulicy Popiełuszki w Stalowej Woli zakładała usunięcie drzew rosnących od lat wzdłuż tej trasy, pod czym z początku podpisywał się Lucjusz Nadbereżny, prezydent Stalowej Woli. Tym razem, po apelach mieszkańców i członków grupy Stalowa Wola–Przyroda, prezydent zmienił swoje stanowisko, które najpierw zakładało zbędność drzew i ich alergiczne działanie. Po przyznaniu się publicznie do pomyłki, prezydent skierował pismo do starosty. Jego zdaniem mieszkańcy mają rację co do braku konieczności wycinki drzew.

Zapowiedź wycinki drzew rosnących od lat przy ulicy Popiełuszki w Stalowej Woli przyczyniła się do nie lada gorejącej dyskusji pomiędzy mieszkańcami miasta. Członkowie jednej z grup zajmujących się ochroną przyrody lokalnej w Stalowej Woli – Stalowa Wola Przyroda wystosowali w ubiegły poniedziałek, dnia 4 stycznia apel. Treść apelu zamieszczamy poniżej:

Apel Mieszkańców Stalowej Woli
O Ochronę Drzew Przydrożnych
Rosnących Przy Ulicy Ks. J. Popiełuszki.
Mieszkańcy Stalowej Woli zwracają się z prośbą o szczegółową analizę stanu faktycznego drogi przy ulicy
Ks. J. Popiełuszki oraz materiału dowodowego w związku z planowanym remontem tej drogi w 2021 roku (np. planów modernizacji drogi, zakresu inwestycji, stanu drzew, ich odległości od krawężników jezdni). Nie jesteśmy przeciwni temu remontowi, wręcz przeciwnie, jako mieszkańcy Stalowej Woli zależy nam, aby nasze miasto było piękne i bezpieczne. Nie możemy jednak wyrazić zgody na nieprzemyślane i zbędne zniszczenie naszego środowiska przez wycięcie zdrowych, pięknych drzew rosnących przy tej ulicy, tworzących aleję. Prośbę swą uzasadniamy:
Drzewa i krzewy rosnące w pasach drogowych dróg publicznych odznaczają się wysokimi wartościami przyrodniczymi i krajobrazowymi. Tworzą one unikalne ekosystemy dla rozwoju wielu rzadkich i chronionych gatunków zwierząt i grzybów zlichenizowanych. Pełnią również bardzo ważną funkcję w procesie oczyszczania powietrza ze szkodliwych substancji gazowych i pyłowych, metali ciężkich, oczyszczania gleby i wody czy kształtowania lokalnych warunków wodnych oraz mikroklimatu, a także dają cień dla podróżujących ciągami komunikacyjnymi (drogi, ścieżki rowerowe, chodniki). Drzewa pełnią również istotną funkcję społeczną i kulturową. W związku z powyższym, podmioty odpowiedzialne za zarządzanie drogami, jak i ochroną środowiska każdorazowo powinny podejmować czynności, które zapewnią zarówno bezpieczeństwo na drogach, jak i zachowanie zieleni, w tym drzew przydrożnych we właściwym stanie.
Nie możemy się zgodzić z opinią Pana Prezydenta Lucjusza Nadbereżnego wygłoszoną na Sesji Rady Miasta w dniu 30.12.2020 roku, że drzewa rosnące przy ulicy Ks. J. Popiełuszki są alergiczne.
(załącznik topole jako drzewa przyszłości)
Bardzo prosimy o uwzględnienie przy modernizacji drogi przy ulicy Ks. J. Popiełuszki czynnika społecznego: głosów mieszkańców Stalowej Woli, aby nie wycinać drzew rosnących przy tej ulicy, ponieważ w dobie zmieniającego się klimatu każde drzewo jest bardzo cenne.
P.S.CAŁY ŚWIAT W OBECNYM CZASIE SADZI DRZEWA,A NIE WYCINA !!!!
Mieszkańcy”.

Dziś prezydent Stalowej Woli Lucjusz Nadbereżny przyznał się do błędu w swoich mediach społecznościowych i jednocześnie zwraca się do starosty Stalowej Woli, Janusza Zarzecznego, o kolejną analizę prac pod kątem zachowania drzew. Treść odpowiedzi prezydenta na apel mieszkańców:
“Chińskie przysłowie mówi, że jeżeli nie przyznajesz się do błędu, to popełniasz błąd drugi raz. W sprawie oceny planowanej przez Powiat Stalowowolski przebudowy ul. Popiełuszki i wycinki drzewostanu popełniłem błąd. Przepraszam i dziękuję za wszystkie krytyczne uwagi w tej sprawie. Dla mnie najważniejszy jest głos Mieszkańców Stalowej Woli, których mam zaszczyt reprezentować. Wsłuchując się w ten ważny głos Mieszkańców i ekspertów od zieleni miejskiej zmieniam swoje stanowisko w tej sprawie. Poniżej zamieszczam pismo, które w tej sprawie skierowałem do Starosty Stalowowolskiego z wnioskiem o ponowną analizę projektu modernizacji ulicy księdza Jerzego Popiełuszki pod kątem ochrony drzewostanu rosnącego w pasie tej powiatowej drogi” – w odpowiedzi do mieszkańców zwraca się prezydent Stalowej Woli.

Fot. Facebook Lucjusz Nadbereżny

Udostępnij
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Zostaw komentarz!x
()
x