To miejsce kryje jeszcze wiele tajemnic

0

Rozpoczął kolejny sezon prac archeologicznych na terenie kompleksu zamkowego w Szydłowie.

Badania, którymi kieruje Tomasz Olszacki, prowadzone są w północnej części szydłowskiego zamku, w strefie tzw. międzymurza. Nie jest to szczególnie eksponowana część obiektu, aczkolwiek bardzo interesująca pod względem badawczym. O realizowanych działaniach Tomasz Olszacki opowiada w serii filmów przygotowywanych przez Urząd Miasta i Gminy Szydłów oraz Świętokrzyskie Stowarzyszenie Inicjatyw Społeczno-Kulturalnych. Można je oglądać na profilach Facebook i YouTube Gminy Szydłów. Pierwszy odcinek dostępny jest tu:

Zobacz także:
– Trwa ewakuacja centrum Szydłowa! W sąsiedztwie Rynku znaleziono potężną bombę


– Te filmy są swego rodzaju kontynuacją serii #PolakwSzydłowie w której T. Olszacki opowiadał o złożonych dziejach i wyjątkowym charakterze naszego zamku. Z kolei w tej serii zobaczymy relacje z tegorocznych badań archeologicznych wzbogacone innymi, pobocznymi tematami „okołozamkowymi” – mówi Piotr Walczak, specjalista do spraw promocji gminy Szydłów.

Zobacz także:
– Kolejny ksiądz z parafii w Sandomierzu zakażony koronawirusem!

– Miał dopłacić 1,49 zł, stracił 26 tys. zł!
– Pożar w Koprzywnicy, poszkodowana kobieta nie reagowała na polecenia [zdjęcia]

W obrębie szydłowskiego zamku znajduje się m.in. tak zwany pałac królewski, będący jedyną integralnie zachowaną średniowieczną rezydencją monarszą na terenie Królestwa Polskiego. Niedawno odkryto w nim unikalny system pieców hypokaustycznych. To coś wyjątkowego w skali całego kraju. Piece takie znajdowały się pod posadzką i systemem kanałów rozprowadzały ciepło do pomieszczeń. W trakcie najnowszych badań pojawiły się również pewne rewelacje dotyczące datowania murów w północnej części wzgórza zamkowego. Okazało się, że dzieje budowlane zamku są dużo bardziej złożone niż dotychczas przypuszczano.

więcej na ten temat w papierowym wydaniu “TN”

Fot. R. Staszewski

Share.

Comments are closed.