Zamknij

To prawdopodobnie jeden z najdłuższych banerów w Polsce. Zobacz, gdzie można go obejrzeć (zdjęcia)

09:34, 27.11.2020 StaszewskiR
Skomentuj

Wioski Wiązownica Kolonia, Wiązownica Duża i Wiązownica Mała w gminie Staszów świętują jubileuszowy rok. Dokładnie sprzed 765 lat pochodzi pierwsza zachowana w źródłach pisanych wzmianka na ich temat.  Z okazji tej rocznicy mieszkańcy przygotowali szereg interesujących przedsięwzięć.

Początki wsi są w rzeczywistości jeszcze o wiele wcześniejsze, bowiem na podstawie licznych znalezisk archeologicznych (fragmenty naczyń, spalonych kości, kamiennych narzędzi, miedzianej siekierki) można domniemywać, że osadnictwo na tym terenie kwitło już od okresu środkowego neolitu (połowa IV tysiąclecia przed n.e.).

W ramach jubileuszu Stowarzyszenie "Dolina Kacanki" zorganizowało we wrześniu Święto Wsi, a obecnie prowadzi starania zmierzające do wydania książki o historii miejscowości. W  centrum Wiązownicy Kolonii powstał również wyjątkowy obiekt - pierwsza w regionie zewnętrzna  instalacja wystaw plenerowych, czyli płot, ale nie taki zwykły, a specjalnie przystosowany do eksponowania na nim plansz, tablic i banerów nawiązujących do historii wsi. Obecnie wisi na nim najdłuższy w regionie, a być może również jeden  najdłuższych w Polsce banerów. Ma 19 metrów długości. Znalazły się na nim wybrane karty z dziejów okolicy. Zarówno płot jak i baner robią duże wrażenie. - Jeszcze kilka miesięcy temu było w tym miejscu walące się ogrodzenie z resztkami sztachet. Przez kilka dni, dzięki ogromnemu zaangażowaniu czterech mieszkańców wsi, którymi są: Roman Suliborski, Roman Mazgaj, Roman Szczepański i Stanisław Swatek, powstało ponad 30 metrów bieżących płotu, który idealnie komponuje się z 111-letnią drewnianą, była szkołą. Teraz centrum wsi wypiękniało, a każdego tygodnia setki osób podziwiają to dzieło i przy okazji mogą poznać historię swojej okolicy - zaznacza Jacek Piwowarski, prezes Stowarzyszenia "Dolina Kacanki".

Płot i baner powstały w ramach projektu "Nowe życie starej szkoły", współfinansowanego ze środków Samorządu Województwa Świętokrzyskiego. (rs)

Fot. arch.

 

(StaszewskiR)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%