#TygodnikPyta – Czy tarnobrzeżanie wiedzą co to jest Kolekcja Dzikowska? [wideo] - Tygodnik Nadwiślański
wtorek, 30 listopada
kondolencje
reklama

#TygodnikPyta – Czy tarnobrzeżanie wiedzą co to jest Kolekcja Dzikowska? [wideo]

9

Zapytaliśmy mieszkańców Tarnobrzega, czy wiedzą czym jest i gdzie można zobaczyć Kolekcję Dzikowską. Co odpowiedzieli?

Niedawno informowaliśmy, że miasto za 4 miliony złotych odkupiło od rodziny Tarnowskich jeden z najsłynniejszych i najwspanialszych w przedwojennej Polsce zbiorów dzieł sztuki. Dziś można je podziwiać w zamku Tarnowskich.

Warto przypomnieć, iż kolekcja Dzikowska to zbiór dzieł sztuki gromadzonych przez ród Tarnowskich od początku XIX wieku. Przed wojną była uważana, obok kolekcji Czartoryskich, za najcenniejszą prywatną kolekcję w Polsce. Mimo strat spowodowanych wojną i późniejszym przejęciem jej przez komunistyczne władze, wciąż jest zbiorem, za który „dałoby się pokroić” każde muzeum na świecie. W jej skład wchodzą obrazy autorstwa m.in. Rembrandta, van Dycka, Verneta, Guercina, Carraccich, Veronese, Canaletta i wielu innych mistrzów, a także pokaźna kolekcja malarstwa polskiego – Malczewskiego, Kossaków, Matejki, Norblina, Rodakowskiego i Pochwalskiego. Oprócz tego, w skład kolekcji wchodzi 80 unikatowych miniatur, a także zbiór starodruków i rękopisów, zawierający m.in. najstarszy istniejący odpis „Kroniki” Wincentego Kadłubka, rękopis „Zemsty” Fredry itd.

Zobacz także:

Sonda uliczna: #TygodnikPyta – Za co kochamy Tarnobrzeg?

 

Udostępnij

9 komentarzy

  1. Dlaczego ci ludzie na filmie nie mają maseczek na twarzach? Nie obowiązują w kontaktach z ludźmi?

      • Raczej do Tarnobrzega! No chyba że dyrektor Zych i prezydent Bożek po wyremontowaniu wszystkiego za pieniądze z budżetu miasta oddadzą całe to osiedle Tarnowskiemu a sami zatrudnią się jako lokaje.

  2. Trzeba było zapytać radnych czy wiedzieli co DOKŁADNIE kupują? Mam wrażenie że nawet autor tego artykułu też nie wie. Rękopis PANA TADEUSZA też kupili czy tylko nocnik hrabiny?