Upamiętnili 44. rocznicę męczeńskiej śmierci ks. Romana Kotlarza [zdjęcia]

0
Showing 1 of 15

W niedzielę, 23 sierpnia, w Koniemłotach w powiecie staszowskim, odbyły się uroczystości upamiętniające 44. rocznicę męczeńskiej śmierci ks. Romana Kotlarza, obrońcy robotników w czasie protestów radomskich w 1976 roku. Wydarzenie połączono z jubileuszem 92. rocznicy urodzin kapłana, a także z 40. rocznicą powstania NSZZ “Solidarność”.

Ks. R. Kotlarz urodził się 17 października 1928 roku w Koniemłotach. Święcenia kapłańskie przyjął 30 maja 1954 roku w Sandomierzu. Był wikariuszem w parafiach w Szydłowcu, Żarnowie, Koprzywnicy, Mircu, Kunowie i Nowej Słupi. Zasłynął jako obrońca religii i krzyży w szkołach i to w okresie najsilniejszych represji antykościelnych. W 1961 roku objął obowiązki proboszcza w podradomskiej parafii Pelagów.

Był cenionym duszpasterzem, jego kazania przyciągały do kościoła tłumy wiernych. Organizował uroczystości kościelne, opiekował się pacjentami szpitala psychiatrycznego w Krychnowicach. Mimo rosnącej popularności, pozostał osobą żyjącą bardzo skromnie i oddaną służbie potrzebującym.

Gdy w czerwcu 1976 roku wybuchły protesty w Radomiu, ks. Roman Kotlarz wsparł protestujących robotników. Udzielał im pomocy duszpasterskiej, a gdy protesty zostały brutalnie stłumione przez komunistyczne władze, w płomiennych kazaniach apelował o poszanowanie godności represjonowanych.

Działania księdza Romana Kotlarza były solą w oku organów bezpieczeństwa. Kapłan był nękany psychicznie, co najmniej dwukrotnie został też pobity na plebanii przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa. Miało to bezpośredni wpływ na stan jego zdrowia – zmarł 18 sierpnia 1976 roku, niespełna 2 miesiące po protestach radomskich.

Śmierć kapłana zaangażowanego w pomoc represjonowanym robotnikom odbiła się szerokim echem nie tylko w Polsce. Ksiądz Roman Kotlarz stał się jednym z symboli Czerwca 1976 r.

W niedzielę, 23 sierpnia, na cmentarzu w Koniemłotach, gdzie pochowany jest niepokorny ksiądz, złożono kwiaty i zapalono znicze. Potem uczestnicy uroczystości, w asyście pocztów sztandarowych przemaszerowali do kościoła parafialnego, gdzie odprawiono mszę św. w intencji śp. ks. Romana Kotlarza.

Uroczystości upamiętniające 44. rocznicę śmierci ks. Romana Kotlarza – 15 zdjęć

Showing 1 of 15
Share.

Comments are closed.