---
W Tarnobrzegu upamiętniono rocznicę wybuchu II wojny światowej [zdjęcia] - Tygodnik Nadwiślański

W Tarnobrzegu upamiętniono rocznicę wybuchu II wojny światowej [zdjęcia]

0

Władze miasta, przedstawiciele samorządu, kombatanci, przedstawiciele organizacji patriotycznych, strzelcy i harcerze, w asyście pocztów sztandarowych, upamiętnili 82 rocznicę wybuchu II wojny światowej. Uroczystości odbyła się na tarnobrzeskim cmentarzu wojennym, 1 września, nad ranem, o godzinie 4.45. Tej samej, o której przed 82 laty pancernik “Schleswig – Holstein” rozpoczął ostrzał polskiej placówki na Westerplatte.

Podczas uroczystości krótką modlitwę za ofiary wojny odmówił tarnobrzeski dominikanin o. Wojciech Krok OP. Prezydent Tarnobrzega Dariusz Bożek mówił zaś o tym, że niemiecka agresja na Polskę była morderstwem na narodzie polskim, które stało się przygrywką do fali mordów na wielu innych narodach. Włodarz miasta przypomniał też, że u podstaw wojennej tragedii stała nienawiść i traktowanie innych ludzi jako coś gorszego. Wspomniał też, że również dziś świat jest strasznie podzielony, a ludzie zieją nienawiścią do siebie.

 – Nie o to chodzi żebyśmy wokół siebie widzieli tylko wrogów. Trzeba wyciągnąć rękę do drugiego, trzeba rozmawiać, nawet jeśli się z nim nie zgadzamy – stwierdził D. Bożek.

Zobacz także:
– Rozpoczyna się rozbiórka Dzikowiaka. Są spore utrudnienia! [zdjęcia]

Uroczystość na cmentarzu wojennym zakończyło złożenie wieńców i wiązanek kwiatów. O godzinie 12. w kościele O. Dominikanów odprawiona zostanie msza św. za Ojczyznę i ofiary II wojny światowej.

2 września, w rocznicę tragicznego nalotu niemieckiego lotnictwa na Tarnobrzeg, o godzinie 10, nastąpi złożenie kwiatów przed obeliskiem upamiętniającym ofiary bombardowania.

Udostępnij

Zostaw odpowiedź