Zamknij
1
,
Profesor Krzysztof Szwagrzyk, zastępca prezesa IPN i szef Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN gościł w Tarnobrzegu.
1
,
Stowarzyszenie „Osieczanie” przy wsparciu Fundacji Totalizatora Sportowego zrealizowało wyjątkowo interesujący projekt.
1
,
Z okazji najważniejszego święta górników, "Barbórki", tarnobrzeskie Muzeum Polskiego Przemysłu Siarkowego i Towarzystwo Przyjaciół Tarnobrzega zaprosiły na "Barbórkową Noc Muzealną".
13
,
Choć po Tarnobrzeskim Zagłębiu Siarkowym zostały tylko wspomnienia, emerytowani górnicy siarkowi podtrzymują górnicze tradycje w Tarnobrzegu. Z okazji zbliżającej się Barbórki ponad 100 osób spotkało się na Biesiadzie Piwnej.
,
W sobotę, 23 listopada, w Sali Wielkiej Muzeum – Zamku Tarnowskich w Tarnobrzegu odbędzie się wręczenie tegorocznej nagrody im. Michała Marczaka, przeznaczonej dla regionalistów zasłużonych w utrwalaniu historii naszych lokalnych małych ojczyzn.
,
W wieku 103 lat zmarł w Nowym Jorku Jack Goldfarb, zaangażowany w przywracanie pamięci o staszowskich Żydach.
1
,
Złożenie kwiatów pod tablicą upamiętniającą wydarzenia z września 1939 roku i rekonstrukcja historyczna były głównymi elementami uroczystości w Baranowie Sandomierskim.
,
Grupa członków staszowskiego Stowarzyszenia Historyczno-Archeologicznego im. 2 Pułku Piechoty Legionów dokonała niecodziennego odkrycia. W okolicach Opatowa eksploratorzy odkopali szczątki brytyjskiego samolotu zestrzelonego w nocy z 4 na 5 sierpnia 1944 roku.
1
,
W Staszowie odbędą się dziś uroczyste obchody 84. rocznicy zbrodni katyńskiej. W ich trakcie w Publicznej Szkole Podstawowej nr 2 odsłonięta zostanie gablota poświęcona Józefowi Jaroniowi, dyrektorowi tej placówki, zamordowanemu przez Sowietów.
,
Członkowie Grupy Eksploracyjno-Historycznej "Wisła" zakończyli dziś prace związane z wydobywaniem szczątków niemieckiego bombowca Heinkel He 111 na terenie miejscowości Krzcin w gminie Koprzywnica. Samolot został zestrzelony latem 1944 roku. Udało się odnaleźć drugi silnik maszyny, który znajdował się pod kilkumetrową warstwą ziemi.
3
,
W piątek, 1 marca, w Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, Poczta Polska miała wyemitować kolejny już znaczek z cyklu „Żołnierze Wyklęci”. Miał się na nim znaleźć tarnobrzeżanin, major Hieronim Dekutowski „Zapora”. Dwa dni przed datą emisji nowe władze PP wstrzymały wydanie wydrukowanego już nakładu znaczków.
1
,
Każdy więzień marzył, by przyśniły mu się buty. Był taki przesąd, że kto zobaczy je we śnie, wkrótce wyjdzie na wolność. Franciszek Słowik czekał na taki sen przez 2394 dni spędzone w kazamatach komunistycznych tiurm.
,
Niedaleko budynku Szkoły Podstawowej nr 7 na tarnobrzeskim osiedlu Mokrzyszów stanął w czwartek, 28 grudnia, wysoki maszt dzwonowy. Umieszczono na nim dzwon z 1835 roku, który od pokoleń służył mieszkańcom Mokrzyszowa.
,
Nietypowy widok witał w środę, 13 grudnia, uczniów Zespołu Szkół nr 2 w Tarnobrzegu, popularnego "Rolnika". Przed wejściem do szkoły stał patrol uzbrojonych żołnierzy w mundurach z czasów Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej. Uczniowie byli legitymowani i informowani o wprowadzeniu stanu wojennego.
,
Według nieoficjalnych jeszcze informacji (oficjalne będą, gdy pieniądze zostaną wpłacone do banku), podczas jubileuszowej, 25. kwesty na odnowienie zabytkowego cmentarza "Na Piaskach" w Tarnobrzegu, zebrano rekordową kwotę 29000 złotych.