Zadbaj o życie – nie lekceważ czadu

0

Sezon grzewczy trwa od kilku tygodni. Wiele domów i mieszkań ogrzewanych jest paliwami, które spalając się, wytwarzają tlenek węgla, nazywany cichym zabójcą. Już jego niewielkie stężenie może powodować złe samopoczucie, utratę przytomności, a nawet śmierć. Pamiętajmy, aby właściwie dbać o systemy grzewcze i wykorzystywać je zgodnie z przeznaczeniem, zapewniając tym samym bezpieczeństwo nam samym, jak również innym osobom.

Okres jesienny to czas, w którym zaczynamy ogrzewanie domów i mieszkań. Pamiętajmy, że niewłaściwe korzystanie z różnego rodzaju systemów grzewczych może doprowadzi do tragedii. Sprawdźmy, czy wykorzystywane przez nas piece, kominki, oraz inne źródła ciepła są sprawne i właściwie podłączone do instalacji kominowych. Ważne jest także prawidłowe działanie kanałów wentylacyjnych.

Każda usterka w tych urządzeniach może spowodować zatrucie tlenkiem węgla, który jest bardzo niebezpieczny. Czad nazywany jest cichym zabójcą, gdyż nie ma zapachu, smaku, jak również nie możemy go „wyczuć” bez specjalistycznych urządzeń. W zależności od jego stężenia może powodować zawroty i ból głowy, utratę przytomności, a nawet śmierć.

Tlenek węgla powstaje podczas spalania drewna, węgla, gazu, a także innych paliw, jeśli w piecu jest zbyt mało tlenu potrzebnego do spalania. Dlatego też pamiętajmy o przestrzeganiu kilku podstawowych zasad.

– zapewnijmy stały dopływu świeżego powietrza, w pomieszczeniach gdzie dochodzi do spalania np. uchylmy     okno
– nie dokonujmy przeróbek kominów na własną rękę
– regularnie przeprowadzajmy kontrole techniczne urządzeń grzewczych i systemów kominowych
– nigdy nie zasłaniajmy kratek wentylacyjnych
– zainstalujmy w pomieszczeniach specjalne czujniki ostrzegające przed wydobywaniem się tlenku węgla.

Zatrucie tlenkiem węgla można podejrzewać u osób, u których pojawiają się objawy, takie jak bóle głowy, zawroty głowy, uczucie odurzenia itp. Jeżeli czas działaniu czadu na organizm przedłuża się, dochodzi do zatrucia, utraty przytomności, a w tych najbardziej tragicznych do utraty życia. W takich sytuacjach niezbędne jest:

– jak najszybsze usunięcie poszkodowanego z pomieszczenia, w którym się znajduje
skontrolowanie jego oddechu
– w przypadku bezdechu niezwłocznie rozpocząć sztuczne oddychanie
jeśli oddycha, nieprzytomnego należy ułożyć na boku i poczekać na karetkę pogotowia

 

Źródło policja.

 

Podziel się:

Komentarze są wyłączone.