10 lat temu błogosławiona Salomea została patronką Zawichostu. W mieście upamiętniono dziś tę rocznicę [zdjęcia] - Tygodnik Nadwiślański
niedziela, 27 listopada
reklama

10 lat temu błogosławiona Salomea została patronką Zawichostu. W mieście upamiętniono dziś tę rocznicę [zdjęcia]

0
1 z 9

W Zawichoście odbyły się dziś uroczyste obchody 10. rocznicy ustanowienia błogosławionej Salomei patronką miasta.

Salomea była piastowską księżniczką, córką księcia krakowsko-sandomierskiego Leszka Białego i księżnej Grzymisławy oraz siostrą księcia Bolesława V Wstydliwego. Już w dziewczęcym wieku została zaręczona z księciem węgierskim Kolomanem, którego poślubiła mając 13 lat. Małżonkowie złożyli śluby dozgonnej czystości. Po śmierci męża, który zginął w bitwie z Tatarami w 1241 roku, Salomea wróciła do Polski. Sprowadziła z Pragi czeskiej siostry klaryski i w Sandomierzu utworzyła pierwszą wspólnotę polskich klarysek. Razem ze swoim bratem Bolesławem Wstydliwym ufundowała klasztor klarysek w Zawichoście. W roku 1245, jako 33-letnia wdowa wstąpiła w Zawichoście do zakonu klarysek. Z powodu zagrożenia najazdami tatarskimi, klasztor ten w roku 1257 przeniesiono do Skały-Grodziska koło Ojcowa. Salomea zmarła 17 listopada 1268 roku.  Papież Klemens X beatyfikował ją w roku 1673.

Dzisiejszej Eucharystii wieńczącej rocznicowe uroczystości przewodniczył biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz, na prośbę którego 10 lat temu Kongregacja Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów zatwierdziła bł. Salomeę patronką miasta Zawichost wraz z wszystkimi przywilejami prawnymi i liturgicznymi, które zgodnie z przepisami z tym się wiążą. W mszy świętej uczestniczyli m.in. poseł Marek Kwitek, członek zarządu województwa świętokrzyskiego Marek Jońca, starosta sandomierski Marcin Piwnik, burmistrz Zawichostu Katarzyna Kondziołka oraz ks. Jerzy Siara, były proboszcz miejscowej parafii, który przed czterdziestoma laty sprowadził do Zawichostu relikwie błogosławionej Salomei.

Więcej na ten temat w papierowym wydaniu „TN”

Fot. R. Staszewski

1 z 9

Zostaw odpowiedź