Kpt. Maria Mirecka-Loryś nagrodzona na prestiżowym festiwalu w Gdyni - Tygodnik Nadwiślański
wtorek, 28 czerwca
reklama

Kpt. Maria Mirecka-Loryś nagrodzona na prestiżowym festiwalu w Gdyni

0

Kpt. Maria Mirecka-Loryś otrzymała Nagrodę „Źródło” na XIII Międzynarodowym Festiwalu NNW „Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci” w Gdyni.

Nagroda „Źródło” jest wręczana osobom, których niezłomna postawa, praca, wiedza i doświadczenie inspirują twórców filmowych do podejmowania tematyki historycznej.

Maria Mirecka-Loryś (ur. 1916 w Ulanowie) stała się bohaterką filmu dokumentalnego Ewy Szakalickiej „Boża Przemytniczka”. W obrazie pokazana jest studentka Uniwersytetu Jana Kazimierza we Lwowie, w czasie II wojny żołnierz NOW-AK w stopniu kapitana, w 1945 r. Komendantka Główna Narodowego Zjednoczenia Wojskowego Kobiet, więzień polityczny, emigrantka, dyrektor krajowy Kongresu Polonii Amerykańskiej, działaczka Związku Polek w Ameryce, redaktorka „Głosu Polek”, prezeska Koła Lwowian w Chicago, pierwsza kobieta na funkcji Wielkiego Marszałka Parady 3 Maja w Chicago, organizatorka akcji charytatywnych na rzecz Polaków w kraju i na ziemiach zabranych – Kresach wschodnich (jeszcze jako stulatka zawoziła pomoc na Ukrainę).

Zobacz także: 
– Mieszkańcy kilku ulic znajdujących się najbliżej obwodnicy Stalowej Woli i Niska narzekają na hałas

– Dziękuję, że tu coś na temat mojej pracy dla Polski się mówi. Bóg zapłać za to, że pomimo mojego wieku mogłam do Polski wrócić z Chicago i tu mieszkać – mówiła 106-letnia pani Maria na Gali Festiwalu NNW w Gdyni.

– Ta pani to jest cała II Rzeczpospolita – powiedział z kolei historyk prof. Jan Żaryn. – Jeszcze kilka lat temu pani Maria była z darami dla Polaków na Ukrainie.

Z okazji 100. rocznicy urodzin 11 marca 2016 roku Sejm Rzeczypospolitej Polskiej przyjął uchwałę w sprawie uczczenia Marii Mireckiej-Loryś, podczas II wojny członkini podziemia niepodległościowego, potem działaczki amerykańskich organizacji polonijnych.

 

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.