reklama
106. urodziny obchodzi legenda podziemnej Polski Maria Mirecka Loryś - Tygodnik Nadwiślański
piątek, 19 sierpnia
reklama

106. urodziny obchodzi legenda podziemnej Polski Maria Mirecka Loryś

0

Maria Mirecka-Loryś nazywana „przemytniczką Bożą” obchodzi dzisiaj 106. urodziny. Z tej okazji w kościele pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Racławicach (gm. Nisko) zostanie odprawiona msza święta w intencji jubilatki. 

Maria Mirecka-Loryś urodziła się 7 lutego 1916 roku w Ulanowie (pow. niżański). Działała w konspiracji od początku wybuchu wojny, należała do kierownictwa podziemia narodowego w Centralnym Okręgu Przemysłowym. Była także komendantką Narodowej Organizacji Wojskowej Kobiet w powiecie niżańskim. Została awansowana do stopnia kapitana Komendy Głównej NOW przez Tadeusza Bora-Komorowskiego.

Po wojnie spędziła lata w Anglii i Stanach Zjednoczonych angażując się w pracę organizacji polonijnych, zaś w latach 70. legenda podziemia wyjeżdżała do Związku Radzieckiego, by pomóc kombatantom i łagiernikom. Dzięki temu zyskała przydomek „przemytniczki Bożej”.

Zobacz także: 
– Odnaleziono pistolet użyty podczas napadu w galerii VIVO! [zdjęcia]

Za swoją działalność została odznaczona m.in. Medalem Pamiątkowym 75-lecia Narodowych Sił Zbrojnych, Medalem Pro Bono Poloniae, Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski oraz Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości. Pięć lat temu jubilatka przeniosła się z Racławic do Warszawy.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.