Koprzywnickie minimuzeum już działa [zdjęcia] - Tygodnik Nadwiślański
niedziela, 28 listopada
kondolencje
reklama

Koprzywnickie minimuzeum już działa [zdjęcia]

0

Galeria Historii w Miejsko – Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu w Koprzywnicy została  oficjalnie otwarta.   

Kilka miesięcy temu Krzysztof Pitra, dyrektor MGOKiS zwrócił się z prośbą o przekazywanie ciekawych przedmiotów związanych z Koprzywnicą i okolicami tego miasta. Na apel odpowiedzieli mieszkańcy, a także Grupa Eksploracyjno-Historyczna „Wisła”, działająca przy domu kultury. Na potrzeby Galerii Historii zagospodarowano przestrzeń w holu placówki.

– W gablotach można zobaczyć setki pamiątek sprzed 1945 roku. Zgromadziliśmy militaria oraz przedmioty życia codziennego, wśród nich żelazka i zegary  – mówi Krzysztof Pitra.

Jednym z ofiarodawców jest Tomasz Sawicki, który podarował na ekspozycję zbiór monet pochodzących z zaboru rosyjskiego i austriackiego z przełomu XVIII i XIX wieku oraz początku XX wieku. Numizmaty pochodzą z jego kolekcji, tworzonej między innymi  dzięki zakupom na targach staroci.

Wśród prezentowanych militariów są łuski po nabojach, pozostałości po mundurach – guziki i sprzączki od pasów oraz lornetki i menażki. Ponadto można zobaczyć świeczniki, latarnie, medaliki, fotografie  oraz przedwojenne czasopisma – “Tygodnik Ilustrowany” i „Kurier Codzienny”, w których znalazły się wzmianki o Sandomierzu i Koprzywnicy.

Aleksandra Klubińska liczy na to, że minimuzeum będzie tętnić życiem. – Mam nadzieje, że mieszkańcy będą tu przychodzić. Liczę również na to, że niejedna lekcja historii i regionalizmu będzie mogła odbyć się w tym miejscu – powiedziała burmistrz Klubińska.

Zwiedzanie galerii jest bezpłatne.

fot. MGOKiS w Koprzywnicy

Udostępnij

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.