Arka (nie)Przymierza? [W najnowszym TN]

33

Władze gminy Nisko ciągle nie przeprosiły Katolickiego Domu Kultury „Arka” im. Świętej Królowej Jadwigi w Racławicach za pomówienie o „nierozliczoną dotację”. Ale to tylko jedna strona medalu, bo nad placówką zawisła groźba zupełnej likwidacji.

Podczas marcowej sesji Rady Miejskiej przedstawiono informację na temat prawidłowości rozliczania przez organizacje pozarządowe dotacji otrzymanych na zadania publiczne realizowane w ubiegłym roku. Uznano, że wszystkie środki zostały wydane bez zastrzeżeń. Dla niektórych ta informacja mogła być zaskakująca, bo pamiętali, że jesienią burmistrz Julian Ozimek zarzucał Ewie Sęk, dyrektor KDK „Arka”, nierozliczenie się z pieniędzy otrzymanych od gminy. Pomimo deklaracji szefowej „Arki” o prawidłowości wszelkich działań finansowych placówki, przez internet przelała się fala godzącego w nią hejtu. Burmistrz zapewne miał nadzieję, że cała sprawa po prostu przycichnie i nikt teraz nie będzie o niej dyskutował. Jednak temat powrócił wraz z informacją o prawidłowo rozliczonych dotacjach i teraz wiele osób uważa, że Ewie Sęk należą się przeprosiny… (jg)

Więcej w papierowym i elektronicznym wydaniu „TN”.

Może zainteresują Cię również wpisy oznaczone podobnymi tagami:

Podziel się:

33 komentarze

 1. ARKA z takimi zasobami sukcesow,z takim bogactwem kultury polskiej i regionalnej,z taka iloscia dzieci ,mlodziezy,rodzicow,absolwentow,przyjaciol i z ogromnym szacunkiem ludzi ,gdziekolwiek na swiecie sie pojawila w swoim srodowisku zostala oszkalowana,obrzucona blotem i zdeptano Jej godnosc ,Jak sie czujesz wladzo ,ktora do tego doprowadzasz,jak przezylas Swieta Zmartwychwstania Chrystusa,ktory pokonuje grzech i szatana .Czy z tej lekcji nie wyciagnelas zadnych konkretnych wnioskow,zeby TA instytucja zyla nadal i przynosila radosc srodowisku i Ojczyznie,ARKO plyn pod prad pomimo wichrow i burz, Jestesmy z Toba

 2. Popieram i jestem za działalnością Arki.Młodzież oraz dzieci uczą się tam kultury polskiej oraz pielęgnowania wartości religijnych,moralnych.

 3. Arka to wielkie dzieło zbudowane przed skromnych, mądrych i oddanych ludzi. Ludzi, którzy swój prywatny czas, swoje serce poświęcili dla innych. To pokolenia roztańczone i rozśpiewane, dzielące się swym talentem z innymi. To świadectwo wiary, patriotyzmu, to przykład do naśladowania. Festiwal Kultury Chrześcijańskiej przez lata kształtował właściwe postawy młodzieży. Nie wyobrażam sobie, aby teraz ktoś miał zniweczyć ten cenny dorobek, to dobro, które już zdążyło zatoczyć ogromne kręgi. Życzę Państwu – wszystkim pracownikom ARKI spokoju i dalszej owocnej pracy na rzecz drugiego człowieka.

 4. Dom Kultury Arka jest bardzo potrzebny. Należy go wspierać, a nie atakować. Piękna inicjatywa i działanie Pań pracujących, propagujących naszą polskość i taniec. Wspierajmy Arkę. Eutrapelia jest wyrazem wspaniałego angażowania młodzieży w kreowanie tego, co dobre i piękne.

 5. Goraco popieram dzialalnosc takiej instytucji jak Arka ,ktorej jedna z inicjatyw jest Festiwal KCH Eutrapelia,wychowujacy w kulturze polskiej i chrzescijanskiej,do ponadczasowych wartosci.Przez tyle lat pracy i sluzby dla dobra Diecezji.Ojczyzny i najblizszych srodowisk Arka jako jedyna instytucja gromadzi tyle szkol,mlodziezy ,nauczycieli,wladze miast itd.Nie wyobrazam sobie zeby Arka nie dzialala jak do tej pory,jak to wytlumaczyc uczniom,takie instytucje powinno sie tworzyc a nie likwidowac .Apelujemy do odpowiednich wladz o rozsadek .

 6. Nauczyciel Stalowa Wola on

  Ludzi czyniących dobro tak łatwo oszkalować i zranić!!!A właśnie na’Arce’ Oni płyną! To Ci wybrani nie ulega wątpliwości.Przez lata swą pracą i zaangażowaniem świadczyli Dobro w wielu aspektach nie bojąc się trudności.Wydawać by się mogło że nareszcie przypłynęli do bezpiecznego portu,że będzie tylko lepiej.Nic bardziej złudnego!Pozostał żal ,zadziwienie i rozgoryczenie ich sympatyków.A świat pragnie dobra i piękna !!!!

 7. Mam ogromną nadzieję, że to dzieło tworzone przez tak wiele lat, przez wspaniałą Kadrę oraz życzliwe im osoby przetrwa tą ogromną nawałnicę i dalej będzie wychowywać nasze dzieci w duchu sumiennej pracy, szacunku do drugiego człowieka, tradycji i kultury n a bazie nauki chrześcijańskiej a jednocześnie wspaniale spędzać czas ze swoimi rówieśnikami. Likwidacja tak wspaniałej instytucji-ambasadora polskiej kultury a zarazem Gminy, byłaby ogromną porażką naszego społeczeństwa (a szczególności naszych przedstawicieli Samorządu – Rady Miejskiej, Burmistrza)

 8. Katolicki Dom Kultury ARKA to instytucja posiadająca bardzo duży wkład w rozwój kultury chrześcijańskiej w Diecezji Sandomierskiej oraz kształtowanie właściwych postaw patriotycznych, religijnych i moralnych wśród młodzieży naszego regionu. Sukces Arki nie byłby możliwy bez zaangażowania i poświęcenia Pani Dyrektor Ewy Sęk oraz wszystkich pracowników. Występy taneczne zespołu dostarczają wspaniałych wrażeń artystycznych, zapadają głęboko w pamięć i wyzwalają poczucie narodowej dumy. Liczymy na to, że władze Niska odstąpią od swojej decyzji i będą wspierać placówkę pozwalając na jej dalszy rozwój. Zaprzepaszczenie tego cennego dorobku byłoby niepowetowaną stratą dla kultury całego regionu. Wszystkim pracownikom ARKI życzymy pomyślnego rozwiązania tej przykrej sprawy. Jesteśmy z Wami>

 9. Komu to przeszkadza, żeby przez swoją pracę Katolicki Dom Kultury „Arka” w Racławicach rozwijał w duchu wartości religijnych, moralnych i kulturalnych nasze dzieci. Ludzie tam pracujący, to ekipa bardzo oddana sprawom społecznym i regionalnym. Mają naprawdę bardzo duże osiągnięcia. Kłody, które są im rzucane pod nogi są czymś niezrozumiałym i niepotrzebnym. Pani Ewo popieram Pani działalność i upór. Życzę sukcesów.

 10. Popieram Katolicki Dom Kultury “Arka” i ludzi, którzy tam pracują, kierujących się wartościami religijnych, dbających o rozwój dzieci i młodzieży. Zespół Pieśni i Tańca Racławice to piękne dzieło wieloletniej pracy pracowników oraz dzieci i młodzieży. Samorządy powinny dbać o takie dzieła a nie sprzyjać ich niszczeniu.

 11. Piękny taniec, cudowne stroje i dzieci pełne zapału i radości. Chrońmy to co dobre, co nasze, co lokalne.

 12. Dlaczego Polakom ciągle trzeba przypominać powiedzenie: “Cudze chwalicie, swego nie znacie, sami nie wiecie, co posiadacie”? Działalność Katolickiego Domu Kultury “ARKA” Racławice to chluba Ziemi Sandomierskiej i tak powinna być postrzegana przede wszystkim przez mocodawców lokalnego środowiska za promowanie i pielęgnowanie kultury narodowej i chrześcijańskiej wśród młodych Polaków. A co otrzymuje zamiast należnego uznania i wspierania? Pomówienia i próbę zlikwidowania tej instytucji. Wstydź się miejscowa władzo!
  Wierzę, że DOBRO zwycięży i “ARKA” będzie płynąć z dumą, że oparła się burzy. Wspierajmy jej pracę i brońmy tego co Polskie, co stanowi naszą narodową tożsamość.

 13. Popieram wszystkie pozytywne opinie i wierzę, że zarówno tych, którzy są teraz szkalowani, jak i tych, którzy szkalują właściwie oceni historia.

 14. Katolicki Dom Kultury jest chlubą Gminy Nisko i trzeba to wspierać, podbudowywać, motywować do ciągłego rozwoju.

 15. Zespół Pieśni i Tańca Racławice “ARKA” jest cudownym miejscem dla młodzieży (sama jestem tego przykładem).
  Wspaniale wspominam chwile spędzone w zespole.
  Gmina Nisko powinna wspierać, pomagać w ciągłym rozwoje Zespołu !!!!

 16. Dom Kultury Arka jest potrzebny na naszym terenie. Wiele dzieci i młodzieży rozwija w nim swoje pasje i umiejętności. Jest on też ważnym ośrodkiem wzmacniania wiary chrześcijańskiej. Osoby tam pracujące są oddane swojej pracy. Placówkę tą należy wspierać, bo nie tylko wpływa na rozwój duchowy, ale zapewnia też rozrywkę. Pokazuje jak połączyć wiarę i hobby. Jest tam wiele talentów, które chcą się dalej kształtować. Arka powinna cały czas czynnie działać i się rozwijać!

 17. Wszelkie zarzuty jakichkolwiek nieprawidłowości przy rozliczaniu pod adresem Arki i jej Dyrektora były i bedą bezpodstawne, to jest pierwsza sprawa. Drugą sprawą jest to, że Pan Burmistrz powinien przeprosić za swoje słowa, a jeśli go na to nie stać, to bedzie wyraźny sygnał dla ludzi że Pan Julian powinien już ustąpić miejsca młodszym.

 18. Arka to wspaniala i bardzo bigata duchowo instytucja jakich brakuje w dzisiajszych czasach. Tam gdzie wiara i dobroczynnosc tam trzeba zrobic na sile afere i doszukiwac sie na sile czegos co jest zle. Przykro ze mamy taki mamy dzisiaj swiat. Dzieki Arce poznalam wspanialych ludzi, razem ze znajomymi w czasach liceum moglismy zglebic swoja wiare przez czynny udzial w EUTRAPELIACH ktorych organizatorem jest wlasnie ARKA. Mlodziez porzebuje takich wydarzen. Dzisiejszy swiat w ktorym tak bardzo mlodym ludziom brakuje wiary potrzebuje Arki. Nie wyobrazam sobie zeby miala zostac zlikwidowana!!! Chcialabym aby moje dzieci kiedys miale szanse przezyc to co ja i moj mąż przezylismy dzieki tym wspanialym ludziom. Dziekuje Bogu ze postawil ich na mojej drodze w latach mlodosci gdzie tak latwo moglam sie zgubic. Calą rodziną mocno trzymamy kciuki i wspieramy Arke w modlitwie!!!!

 19. Tradycja, kultura, wiara chrzescijanska! Z tym kojarzy mi sie Arka. Glupie pomowienie nie majace zadnych podstaw nie powinno zepsuc jej dobrego imienia z tradycjami. Arka jest dobrodziejstwem dla wspolczesnej mlodziezy!!!

 20. Arka to tradycja, religia, wychowanie w duchu wartości.W końcu to też inspiracją do kreatywności i twórczości. NIE niszczy się takich miejsc i osób tam pracujących.

 21. To skandaliczne ,że władze zupełnie nie liczą się ze społecznością nie tylko Racławic i okolicy ale również nauczycielskiego środowiska Stalowej Woli ,Sandomierza ,Niska ,Janowa lubelskiego itd .Przecież ci ludzie ,którzy teraz stają w obronie tej placówki wybierali włodarzy i im zaufano.Władza powinna liczyć się ze zdaniem środowiska bo ono dokładnie wie co jest dla środowiska ważne i potrzebne .A znając tyle dokonań Arki nie ulega wątpliwości ,że jest to konieczne dla dobra dzieci i młodzieży . Chyba władza nie ma pojęcia jakie problemy są z młodzieżą i dziećmi ,które nie rozwijają zainteresowań czy pasji a wolny czas spędzają przy tv ,internecie itp. Apelujemy do włodarzy by mocno zastanowiła się czy decyzja likwidacji Arki to przemyślana decyzja bo to chyba zaszłość z ubiegłych kilku lat ,że likwidowano wszystko bez względu czy trzeba czy nie .A pomówienia o nierozliczenie się itd to łatwo rzucić nieprzemyślane 1 słowo by zniszczyć komuś reputację ,dobrą reputację i sponiewierać dobre imię .Czy o to tutaj chodzi ?

 22. Tyle batalii się toczy o Arkę ,tyle o tym się mówi i pisze .Czemu ktoś postanowił sobie ,że zniszczy to co daje tyle pozytywnych działań ,wartości .Tu chodzi o dobro społeczne gł młodzieży ! Prosimy zostawcie nam Arkę .Kto i czemu służy taka zła myśl ?To naprawdę warto kontynuować !!!

 23. Daniel i Młodzież on

  Tyle się mówi o potrzebie kultury i sztuki .Czy to tylko słowa a czyny nie idą w parze.Prosimy nie należy niszczyć tego co dobre a Arka dokonuje dużo fajnych ,wartościowych rzeczy dla młodego pokolenia

 24. Katolicki Dom Kultury Arka oraz Festiwal Kultury Chrześcijańskiej Eutrapelia to piękne inicjatywy, które przydarzyły się nam w Diecezji Sandomierskiej. Z wielkim powodzeniem i uznaniem władz kościelnych, oświatowych i samorządowych funkcjonowały przez ponad 20 lat. Jakim więc prawem dąży się do likwidacji placówki tak zasłużonej dla środowiska lokalnego, szkół, kościołów. To nie znajduje żadnego logicznego wytłumaczenia.
  Jeden z duchownych powiedział przed laty, że to Duch Święty poddał myśl Eutrapelia – Młodzieżowy Festiwal Kultury Chrześcijańskiej.
  Nie zniszczmy tak lekkomyślnie owoców tchnienia Ducha Świętego w działalności Arki.
  Apeluję do wszystkich instytucji, które mają na uwadze dobro młodzieży i na serio traktują sprawy wiary i ojczyzny.
  Nie pozwólcie na likwidację Arki!!!

 25. Przez wiele lat współpracowałem z KDK “Arka” z Racławic w ramach Festiwalu Kultury Chrześcijańskiej “Eutrapelia”. Zawsze byłem pełen podziwu dla pracy pani Ewy Sęk i jej współpracowników oraz dla pięknie prowadzonego Zespołu “Racławice”, który swoimi występami uświetniał “Eutrapelie”. Pamiętam, że w ten festiwal było zaangażowanych ponad pięćdziesiąt szkół ponadgimnazjalnych z diecezji sandomierskiej. To ewenement, a może raczej fenomen, który zaistniał dzięki uporowi i wytężonej pracy Dyrekcji i pracowników KDK “Arka” w Racławicach. Obecnie mieszkam poza regionem i muszę przyznać, że Nisko i całe okolice kojarzą mi się właśnie z “Arką”. To wspaniała wizytówka całego regionu. Dziwię się, że w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości toczy się istna batalia przeciwko “Arce” i jej Dyrekcji, która z taką starannością kultywuje nasze tradycje narodowe. A może komuś bardzo zależy, aby zniszczyć naszą tożsamość? Łatwo jest pomówić kogoś, zniszczyć piękne dzieło, lecz o wiele trudniej jest przywrócić godność osobie, czy stworzyć wspaniałe dzieło. Dlatego apeluję do władz Niska o opamiętanie się, a do Biskupa z Sandomierza o pomoc i wsparcie. Nazwa bowiem “Katolicki Dom Kultury” do czegoś zobowiązuje.

 26. Udział w Festiwalu Kultury Chrześcijańskiej Eutrapelia nasza szkoła bierze już po raz siódmy. Ten czas poświęcony na przygotowanie programów artystycznych oraz uczestniczenie w inauguracji i finale festiwalu to wspaniałe wspomnienia, uczta duchowa, a dla naszych już absolwentów jedno z niezapomnianych przeżyć. Nie wyobrażamy sobie, że mogłoby być inaczej…. . Takie miejsca jak Katolicki Dom Kultury „Arka”, ich założyciele, pracownicy powinni być wspierani, doceniani. Trudna sytuacja finansowa Zespołu jest dla nas wszystkich niezrozumiała i trudna do uwierzenia.
  Joanna Maczuga

 27. +Pokój i dobro
  Zacznę od tego, iż – jak mawiał klasyk- to OCZYWISTA OCZYWISTOŚĆ, że Dom Katolicki Arka w Racławicach to niezwykle zasłużona instytucja kulturalna naszego regionu. Kto temu przeczy, to albo kieruje się ignorancją, albo złą wolą. Jako jedna z nielicznych instytucji konsekwentnie, bez dozy koniunkturalizmu, promuje wartości narodowe i chrześcijańskie. Z tego powodu w niezwykle sposób intensywny jest od jakiegoś czasu bezpodstawnie atakowana przez środowiska, dla których tego typu forma działalności jest przysłowiową solą w oku. Zaistniała sytuacja jest więc także przejawem takiej małej, środowiskowej wojny kulturowej; wojny, która rozgrywa się we współczesnym świecie – niszczenia wszystkiego, co ma związek z kulturą chrześcijańską i wartościami patriotycznymi. Od 13 lat współpracuję z Arką w ramach festiwalu “Eutrapelia” i naocznie doświadczam wielkich pozytywów tej inicjatywy wśród młodzieży, z którą pracuję. Czy więc troska o młode pokolenie, ich system wartości, jakość ich życiowych wyborów nie winna być dla nas priorytetem? Wierzę, że te właśnie racje ostatecznie zwyciężą w tym “dziwnym” dla mnie sporze.

 28. Burmistrz chyba nigdy nikogo nie przeprosił i myślę ze w tej sytuacji tez tego nie zrobi bo tego trzeba chociaż troche odwagi czego On nigdy nie miał!! Wszyscy musimy teraz zawalczyć o Dom Kultury ażeby wszystkie te lata pracy, wysiłku i działalności nie poszły na marne.

 29. Śmiech na Sali!! Pan Ozimek Nie umie przepraszać. Ciekawe komu odda głosy w tych wyborach😛 Pewnie swojej Ciepłej Klusce.

 30. O tym jak wiele Arka z Racławic znaczy dla środowiska niżańskiego oraz terenu diecezji sandomierskiej widać po wpisach osób . Praca i zarazem wychowanie ( NIE RÓBTA CO CHCETA ) o którym teraz tak dużo się mówi było i jest tam prowadzone od początku powstania instytucji. Wystarczyło ,że osoby , które z założenia i racji sprawowanych funkcji pozwoliły sobie na krytykę Dyrektor KDK a przelały się komentarze nie mające nic wspólnego z rzeczywistością . Ludzie opamiętajcie się wreszcie wiosna przyszła , życze aby w waszych głowach pojawiło się jakieś dobre światełko , to do Was teraz należy ruch . Pamiętajcie , ludzie ocenią Was po decyzjach , a nie spalonej ziemi którą chcecie po sobie zostawić.

 31. To przykre, że tak wspaniała placówka musi ciągle walczyć o swoje dobre imię. Takie miejsca są potrzebne.Nie wyobrażam sobie żeby dzieci straciły miejsce, które tak kochają i dzięki któremu rozwijają się.

 32. Sandomierz
  Katolicki Dom Kultury „Arka” od kilkunastu lat zaprasza do współpracy młodzież i nauczycieli z trzech województw: podkarpackiego, lubelskiego i świętokrzyskiego. Co roku w Festiwalu Kultury Chrześcijańskiej ‚EUTRAPELIA’ bierze udział kilkuset uczniów ze szkół ponadgimnazjalnych naszego regionu. Działania zainspirowane zaproszeniem do udziału w Festiwalu aktywizują młodzież, która w sposób twórczy i pełen entuzjazmu przygotowuje spektakle, koncerty i inne artystyczne formy promujące takie wartości jak Bóg, miłość do ojczyzny, szlachetność, miłosierdzie, empatia czy miłość bliźniego.
  Katolickie Liceum Ogólnokształcące i Katolickie Gimnazjum im. św. Jadwigi w Sandomierzu od kilkunastu lat bierze udział w Festiwalu. Co roku młodzież z ogromnym zaangażowaniem przygotowuje się do wydarzenia, które jest niewątpliwie jednym z najważniejszych i największych wydarzeń kulturalnych w naszym regionie. Finał Festiwalu to także okazja do zapoznania się z imponującym dorobkiem Zespołu Pieśni i Tańca „Racławice”. Wzruszające, przepiękne pokazy taneczne i wokalne, w których zawsze obecny jest motyw patriotyczny i chrześcijański, stanowią dowód działalności kulturalnej najwyższych lotów. Przepiękne stroje, umiejętności taneczne i zaangażowanie ogromnej liczby dzieci i młodzieży na scenie budzą podziw nie tylko dla młodych artystów ale także dla choreografów, opiekunów artystycznych, wychowawców i animatorów, którzy ogromem pracy artystycznej i wychowawczej budzą podziw środowiska pedagogicznego i kulturalnego regionu. Finał festiwalu to także okazja do zapoznania się z artystycznymi działaniami młodzieży z kilkudziesięciu placówek oświatowych z trzech województw, co niewątpliwie nie tylko inspiruje do działalności kulturalnej ale też integruje młodzież z regionu.
  Dla uczniów naszej szkoły wizyta Kapituły Festiwalu jest ważnym wydarzeniem i przeżyciem – czują się oni dostrzeżeni i docenieni przez twórców Festiwalu. Często słowa komisji festiwalowej stanowią czynnik pobudzający do rozwoju scenicznych talentów w przyszłości. Uczniowie, którzy biorą udział w „Eutrapelii”, co roku angazują się w festiwalowe działania.
  Owoce – tak artystyczne jak też wychowacze – działalności KDK „Arka” są tak imponujące, że twórcom, nauczycielom, choreografom i pracownikom należą się wyrazy najwyższego szacunku i podziwu. Mamy nadzieję, że Festiwal o dwudziestoletniej tradycji nie zniknie z mapy wydarzeń kulturalnych diecezji sandomierskiej.
  Katolickie Liceum Ogólnokształcące i Katolickie Gimnazjum im. św. Jadwigi w Sandomierzu

  • JW

   Instytucja taka jak Arka zasługuje na wspieranie .Propaguje wartości,które są ważne w wychowywaniu młodego pokolenia i są aktualne w każdym czasie.Będzie wielką stratą ala całego środowiska, jeśli przestanie istnieć.