Zamknij

Będą działać wspólnie dla kultury, nauki oraz promocji Zawichostu

15:44, 11.09.2020 MPlaza
Skomentuj

Urząd miasta, dom kultury, Muzeum Okręgowe w Sandomierzu i Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Gminy Annopol "Szansa" będą wspólnie promować dziedzictwo Zawichostu, współpracować przy organizacji wydarzeń kulturalnych oraz inicjować przedsięwzięcia naukowo-badawcze i edukacyjne. W czwartek, 10 września podpisany został list intencyjny w tej sprawie.

Podpisanie listu - jak podkreśliła burmistrz Katarzyna Kondziołka -  formalizuje współpracę, która trwa już od dłuższego czasu. - Ułatwi nam to na pewno występowanie o dofinansowanie na realizację wspólnych działań kulturalnych. Wszystkie instytucje podpisujące list intencyjny wzajemnie się dopełniają - powiedziała Katarzyna Kondziołka.

Dominik Płaza, dyrektor Muzeum Okręgowego poinformował, że efektem trwającej współpracy jest prezentowana w domu kultury w Zawichoście wystawa "Między Manhattanem a lasowiacką strzechą ", przygotowana przez  kierowaną przez niego instytucję, natomiast w końcu roku zagości tu również ekspozycja poświęcona strojowi sandomierskiemu. Wymiana jest obustronna.

- Zawichojski Lamus ma niezwykle ciekawe zbiory. Jednym  z najcenniejszych eksponatów na przygotowywanej w naszym muzeum wystawie poświęconej sandomierskim Żydom będzie przedmiot wypożyczony w Zawichoście  - powiedział Dominik Płaza.

- Jesteśmy małą instytucją. Każdy partner jest ogromną szansą na to, że zrobimy coś nowego - zaznaczyła Patrycja Sus-Lutyńska, dyrektor zawichojskiego domu kultury.

"Szansa" prowadzi na terenie Zawichostu poszukiwania z użyciem wykrywaczy metali. Niektóre znaleziska można zobaczyć w Lamusie, nieformalnym muzeum funkcjonującym przy Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury. Jest wśród nich rzymski denar republikański, pochodzący z III wieku przed naszą erą,  jedna z nielicznych takich monet znalezionych w Polsce. - Stowarzyszenie nadal będzie szukać w Zawichoście śladów przeszłości. Będzie również prowadzić działania  edukacyjne, brać udział w konferencjach, a także  organizować warsztaty dla dzieci - zapowiedział Wojciech Rudziejewski-Rudziewicz, prezes Stowarzyszenia Mieszkańców Gminy Annopol "Szansa".

Katarzyna Kondziołka dodała, że współpraca będzie zwiększała możliwości korzystania przez mieszkańców gminy z kultury i dziedzictwa Zawichostu. Ułatwi również promowanie ziemi zawichojskiej  i jej dorobku kulturowego. - Zawichost miał bardzo duże znaczenie we wczesnym średniowieczu, jest najstarszym grodem Sandomierszczyzny. Odgrywał naczelną rolę, później jednak przegrał rywalizację z Sandomierzem. Chcemy o tej historii mówić, aby mieszkańcy byli ze swojego miasta dumni - powiedziała pani burmistrz.

Katarzyna Kondziołka wspominała o nieco zapomnianych, a wartych promowania cennych zabytkach miasta, między innymi pozostałościach kościoła św. Maurycego z XII wieku, założonego na planie krzyża greckiego oraz świątyni z XI wieku znajdującej się pod kościołem Najświętszej Marii Panny z piękną apsydą romańską, a także o unikalnym w skali kraju systemie bunkrów  z czasów  I wojny światowej. Bunkry, uporządkowane przez członków "Szansy", w przyszłości mają być udostępnione turystom.

(MPlaza)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%