Biegli dla Wyklętych [zdjęcia] - Tygodnik Nadwiślański
Reklama

Biegli dla Wyklętych [zdjęcia]

0

Jeżowe. 1 marca 2020 odbyły się po raz szósty Gminne Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Na uroczystość patronatem wójta gminy Jeżowe Marka Stępaka przybyli przedstawiciele Światowego Związku Żołnierzy AK z Rzeszowa: mjr. Stefan Michalczak, kpt. Edward Sarna. por. Władysław Koziarz, por. Antoni Barnat, Wanda Tarnawska, Bogusław Soboń starosta niżański Robert Bednarz oraz przedstawiciele jednostek z Garnizonu Nisko.

Uroczystość rozpoczął przemarsz kombatantów, pocztów sztandarowych, gości i harcerzy w asyście Orkiestry Dętej do Kościoła Parafialnego pw. Narodzenia NMP w Jeżowem, gdzie uroczystą Mszę św. za Ojczyznę odprawił ks. Łukasz Maliński.

W remizie OSP Jeżowe odbyła się inscenizacja teatralna przygotowana przez młodzież pod kierunkiem Marii Kopacz poświęcona jednej z najbardziej znanych bohaterek podziemia antykomunistycznego Danucie Siedzikównej ps. „Inka”. W wystąpieniu wójt Marek Stępak oddał hołd bohaterom, którzy nie złożyli broni i walczyli z sowieckim i rodzimym, komunistycznym okupantem. Podziękował także za obecność kombatantom ŚŻZAK z Rzeszowa, którzy już po raz szósty zaszczycili swoją obecnością gminne obchody w Jeżowem. Głos zabrali żołnierze AK, dziękując za zaproszenie i dzieląc się swoimi wspomnieniami z czasów
wojny i okupacji sowieckiej.

Drugą częścią uroczystości był najstarszy w naszym regionie Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych Tropem Wilczym w Jeżowem, w którym wzięło udział 130 biegaczy z terenu województwa podkarpackiego. W związku z opadami deszczu trasa o długości 1963 m była nieco błotnista. W kategorii mężczyzn I miejsce zajął Piotr Stasiowski z Brzózy Królewskiej, przed Grzegorzem Piędlem z Cholewianej Góry i Patrykiem Kołodziejem z Zalesia. W kategorii kobiet zwyciężyła Patrycja Szot z Jaty, przed Wiktorią Bochenek z Rudnika nad Sanem i Agatą Olko z Grobli.

Najstarszymi biegaczami byli Mieczysław Żurawski ze Stalowej Woli oraz Wanda Błądek z Jeżowego, a najmłodszymi: Maksymilian Bajek i Magdalena Bajek, obie z Jeżowego.

Zwycięzcy otrzymali pamiątkowe statuetki ufundowane przez Wójta Gminy Jeżowe Marka Stępaka.

(pen)

Udostępnij

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.