Byli prezydenci Tarnobrzega zgodni w sprawie Zwierzyńca - Tygodnik Nadwiślański
Reklama

Byli prezydenci Tarnobrzega zgodni w sprawie Zwierzyńca

3

Do Urzędu Miasta Tarnobrzega wpłynął projekt uchwały w sprawie utworzenia zespołu przyrodniczo-krajobrazowego o nazwie „Lasy Zwierzyniec i Jasień”. Pod wnioskiem podpisali się czterej byli prezydenci miasta: Stanisław Żwiruk, Jan Dziubiński, Norbert Mastalerz i Grzegorz Kiełb.

Dzięki inicjatywie dr Witolda Zycha do tarnobrzeskiego magistratu trafił projekt uchwały w sprawie utworzenia zespołu przyrodniczo-krajobrazowego o nazwie „Lasy Zwierzyniec i Jasień”.

Jak czytamy w projekcie, “Celem ustanowienia zespołu przyrodniczo-krajobrazowego jest ochrona cennych walorów widokowych, przyrodniczych, historycznych i kulturowych krajobrazu naturalnego „Lasów Zwierzyniec i Jasień” jako: 1) fragmentów dawnej Puszczy Sandomierskiej z udziałem niemal dwustuletnich dębów, 2) enklaw leśnych otoczonych terenem zurbanizowanym Miasta Tarnobrzega, pełniących funkcje przyrodnicze, krajobrazowe, społeczne i mikroklimatyczne, 3) miejsca związanego z rozwojem Polski w czasie budowy Centralnego Okręgu Przemysłowego (betonowe kręgi — Las Zwierzyniec), 4) miejsca historycznego, którego nazwa związana jest z Rodem Tarnowskich (Las Zwierzyniec), 5) miejsca kultu religijnego (Las Zwierzyniec — kapliczka Św. Onufrego)”.

Zobacz także:
– KTS Enea Siarkopol Tarnobrzeg o krok od tytułu

Zakres ochrony czynnej miałby objąć m.in. ochronę starodrzewu poprzez odstąpienie od realizacji zadań z zakresu użytkowania rębnego w odniesieniu do drzewostanów w wieku powyżej 70 lat czy też minimalizację prac z zakresu gospodarki leśnej — odstąpienie od rębni gniazdowych i złożonych na rzecz jedynie trzebieży sanitarnej lub potrzeb zachowania bezpieczeństwa ludzi i mienia.

W celu powstania projektu powołany został dziesięcioosobowy Komitet. W jego składzie znaleźli się wszyscy byli prezydenci Tarnobrzega w czasach III RP: Stanisław Żwiruk, Jan Dziubiński, Norbert Mastalerz i Grzegorz Kiełb.

Zgodnie z przepisami, inicjatorzy czekają na termin, wyznaczony przez prezydenta Tarnobrzega, by móc zbierać wśród mieszkańców miasta podpisy pod poparciem projektu. Tych potrzeba 300. Następnie projekt zostanie poddany pod głosowanie rady miasta.

Udostępnij

3 komentarze

  1. djasiek573 na

    Tam jest syf, malaria, kiła i mogiła. Ch..j,, du..a i śmieci kupa. haha. Nie ośmieszajcie się-“prezydęty”.

  2. obserwator na

    Rychło wczas. Jak już zostało wycięte wiele drzew to sobie przypomnieli o lesie. Tak na marginesie zwierzyniec to już nie zwierzyniec,a tylko drzewa pozostały. Zwierzyny nie ma. Jest sucho a tam gdzie sucho to jak mają żyć zwierzaki? Swego czasu słychać było ryk motorów lub qadów. To też nie sprzyja zwierzynie. Było pełno śmieci przy wiatach. Jeśli się zając lasem to na poważnie a nie na niby.

Zostaw odpowiedź