Gniew młodych. Kolejny marsz w obronie praw kobiet w Sandomierzu [zdjęcia]

0
Showing 1 of 24

Około 300 mieszkańców Sandomierza, w zdecydowanej większości młodych ludzi, przeszło w poniedziałek wieczorem ulicami miasta. Sandomierzanie wyrażali w ten sposób sprzeciw wobec orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego i zaostrzenia przepisów aborcyjnych. Tym razem protestującym towarzyszyła duża eskorta policji.

Radiowozy czekały na uczestników już w miejscu zbiórki przy Bramie Opatowskiej. Przez megafony, powołując się na przepisy związane ze stanem epidemii, policjanci wzywali zebranych, żeby się rozeszli. Wezwania nic nie dały. Tuż po godzinie 19 protestujący wyruszyli w stronę Rynku, a następnie przeszli ulicą Sokolnickiego. Idąc, skandowali “J****PiS”. Nieśli transparenty . “W imieniu matki, córki i umiłowanej siostry wara od kobiet”, “Piss off”, “Wybór nie zakaz. Wypier…ć. To jest wojna” – to niektóre z umieszczonych na nich haseł.

Gdy uczestnicy akcji skierowali się w stronę ulicy Mickiewicza, zostali ponownie poinformowali przez funkcjonariuszy,  że muszą się rozejść. Padło ostrzeżenie, że będą zatrzymania. Usiłując ominąć policyjną blokadę, protestujący postanowili iść do celu bocznymi ulicami i przez park. Celem było biuro posła Prawa i Sprawiedliwości Marka Kwitka. Tam, na ulicy Armii Krajowej, protestujący zostali rozproszeni przez policję.

W czasie protestów ujawnione zostały cztery wykroczenia w związku z nieprzestrzeganiem obowiązujących przepisów prawnych. W stosunku do osób, które dopuściły się wykroczeń, zastosowane zostały  prawnie przewidziane środki karne – mandaty i wnioski o ukaranie do sądu. Jedna osoba została zatrzymana w związku z popełnionymi wykroczeniami przeciwko porządkowi  i spokojowi publicznemu – poinformowała Paulina Kalandyk, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Sandomierzu.

Kolejny marsz w obronie praw kobiet w Sandomierzu – 24 zdjęcia

Showing 1 of 24
Share.

Comments are closed.