Zamknij

Imponująca liczba operacji. Sukces sandomierskiej neurochirurgii

09:22, 26.05.2022 MPlaza Aktualizacja: 10:31, 26.05.2022
Skomentuj

Niemal 900 operacji rocznie przeprowadzanych jest na Oddziale Neurochirurgii Szpitala Specjalistycznego Ducha Świętego w Sandomierzu. Są wśród nich te najtrudniejsze - tętniaków i naczyniaków mózgu, guzów nowotworowych oraz skomplikowane zabiegi na kręgosłupie. - Neurochirurgia będzie rozwijana - zapowiada dyrekcja lecznicy. 

Jest to jeden z zaledwie dwóch - obok funkcjonującego w szpitalu wojewódzkim w Kielcach - oddziałów neurochirurgicznych w Świętokrzyskiem. Istnieje od ośmiu lat.

W ubiegłym roku w Sandomierzu przeprowadzono 873 operacje neurochirurgiczne. Było wśród nich 138 zabiegów wewnątrzczaszkowych, w tym 68 z zakresu onkologii. Pozostałe wykonano na kręgosłupie, z czego 512 z użyciem implantów. Dr n. med. Marek Kos, dyrektor Szpitala Specjalistycznego Ducha Świętego podkreślił, że tak znakomity wynik osiąga stosunkowo niewielki oddział. Znajduje się tam 20 łóżek. Zespół lekarski liczy ośmiu specjalistów. Szef lecznicy dodał, że są to neurochirurdzy związani wcześniej z innymi prężnymi ośrodkami, na przykład dr n. med. Arkadiusz Podkowiński z kliniką w Lublinie, zaś dr Włodzimierz Mnich, koordynator oddziału - z Krakowem, co daje możliwość wymiany doświadczeń i przynosi efekty w bieżącej pracy.

- Od 2014 roku systematycznie zwiększa się liczba operacji. Wynika to z faktu, że mamy coraz lepsze możliwości diagnostyczne i możemy zapewnić opiekę pielęgniarską na wysokim poziomie. Wykonujemy wszystkie wysokospecjalistyczne zabiegi neurochirurgiczne - zaznaczył dr Mnich.

Specjalista przypomniał, że to w Sandomierzu, w 2016 roku, została założona pierwsza w Polsce ruchoma, ceramiczna proteza dysku szyjnego. Bardzo trudnych operacji naczyniowych przeprowadza się tu kilkadziesiąt rocznie. - Takie zabiegi wymagają olbrzymiego doświadczenia, warsztatu pracy, i specjalistycznych, drogich narzędzi - podkreślił dr n. med. Arkadiusz Podkowiński.

Jednostka ściśle współpracuje z Kliniką Neurologii, działającą w sandomierskim szpitalu i ma dla jej funkcjonowania - jak zaznaczył kierownik prof. Piotr Sobolewski - ogromne znaczenie.

Więcej na ten sandomierskiej neurochirurgii można przeczytać w "Tygodniku Nadwiślańskim".

Na zdjęciu: prof. Piotr Sobolewski, dr Arkadiusz Podkowiński, dr Marek Kos, dr Włodzimierz Mnich i starosta Marcin Piwnik.

(MPlaza)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%