Zamknij

Jak działa i kiedy się stosuje metronidazol?

08:03, 31.01.2022 Katarzyna Dudek
Skomentuj

Bakterie beztlenowe i pierwotniaki przyczyniają się do rozwoju rozmaitych schorzeń. Niestety w wielu przypadkach patogeny są lekooporne, dlatego konieczne staje się zastosowanie leczenia skojarzonego. Skuteczną bronią w walce z bakteriami i pierwotniakami bytującymi w warunkach beztlenowych jest lek Metronidazol. Jego skuteczność wynika przede wszystkim z możliwości przenikania przez membrany drobnoustrojów, co ułatwia ich unicestwienie. Metronidazol podaje się w postaci tabletek, roztworu do wstrzykiwania i infuzji.

W jakim celu stosuje się lek Metronidazol, jakie wykazuje on działanie?

Preparat Metronidazol służy do leczenia zakażeń bakteryjnych, ma on działanie antybakteryjne i przeciwpierwotniakowe. Może być przyjmowany zarówno przez dorosłych, jak i dzieci. Sięga się po niego w kuracjach zakażeń wywołanych beztlenowcami oraz w celu przeciwdziałania zakażeniom pooperacyjnym tymi mikroorganizmami. Metronidazol ma szerokie zastosowanie, przepisuje się go przy rzęsistkowicy układu moczowo-płciowego, lambliozie, amebozie, ostrym wrzodziejącym zapaleniu dziąseł, ostrym zapaleniu okołozębowym, owrzodzeniach kończyn dolnych, odleżynach, bakteryjnej waginozie, pełzakowicy, ropieniu miednicy mniejszej, zapaleniu przymacicza, gorączce połogowej, zapaleniu szpiku/płuc/otrzewnej.

Metronidazol wchodzi też w skład terapii skojarzonej, stanowi skuteczną broń w walce z zakażeniem bakterią Helicobacter pylori przy wrzodach trawiennych. Preparat wyróżnia się bardzo dobrą wchłanialnością, przenika przez błony bakterii, prowadzi do rozerwania ich łańcucha DNA, co doprowadza do śmierci patogennych komórek. Należy zaznaczyć, że Metronidazol wykazuje skuteczność działania wyłącznie w przypadku baterii beztlenowych z rodzaju, Bacteroides, Fusobacterium, Clostridium, Eubacterium i Gardnerella vaginalis. Bakterie przebywające w środowisku tlenowym nie wykazują wrażliwości na substancje zawarte w preparacie. Nie są na niego odporne niektóre pierwotniaki: Trichomonas, Entamoeba histolytica, Giardia lamblia i Balantidium.

Na co należy uważać przy stosowaniu leku Metronidazol?

Bardzo ważną kwestią podczas terapii lekiem Metronidazol jest to, aby stosować się ściśle do zaleceń lekarza. Jeśli preparat będzie stosowany nieprawidłowo, to niestety zwiększa się ryzyko wystąpienia nawrotu choroby. Co więcej, bakterie/pierwotniaki odpowiedzialne za powstanie schorzenia uzyskają odporność na podany preparat, przez co stanie się on bezskuteczny. Jako że nie ma jednoznacznych danych, które wykluczałyby mutagenność leku, nie powinno się go przyjmować przez dłuższy czas. Trzeba być także świadomym tego, że odnotowano już przypadki zespołu Stevensa-Johnsona u osób leczonych lekiem Metronidazol. Doszło u nich do obumarcia komórek naskórka i martwicy tkanek. Możliwe jest także pogłębienie się objawów neurologicznych, obrzęków, patologicznych zmian w wątrobie i ostrej niewydolności tego narządu. Metronidazol może powodować działania niepożądane ze strony układu nerwowego, układu immunologicznego, wątroby, narządu wzroku.

(Katarzyna Dudek)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%