Jakie były związki króla Jagiełły z Sandomierzem? Wykład i wystawa w Muzeum Zamkowym - Tygodnik Nadwiślański
środa, 30 listopada
reklama

Jakie były związki króla Jagiełły z Sandomierzem? Wykład i wystawa w Muzeum Zamkowym

1

Muzeum Zamkowe w Sandomierzu oraz Towarzystwo Naukowe Sandomierskie zapraszają do udziału w kolejnym z zaplanowanych wykładów towarzyszących wystawie „Jagiełło – Matejko. Król w twórczości Mistrza”. 

Tym razem o związkach króla Władysława Jagiełły z Sandomierzem będzie mówił dr hab. Tomisław Giergiel. Wykład odbędzie się w najbliższy czwartek, 22 września, o godzinie 17 w Sali Rycerskiej Zamku Królewskiego. Po wykładzie organizatorzy  zapraszają na kuratorskie oprowadzanie po wystawie. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

„Władysław II Jagiełło, panujący w latach 1386-1434, odwiedzał Sandomierz najczęściej ze wszystkich polskich monarchów – blisko siedemdziesiąt razy. Król zatrzymywał się w Zamku Królewskim w Sandomierzu zazwyczaj dwa razy w roku – w lutym lub marcu (po powrocie z Litwy, gdzie dwór spędzał zimę) oraz we wrześniu (z okazji święta patronalnego tutejszej kolegiaty). Sandomierz był wówczas stolicą ogromnego województwa sandomierskiego (…)” – czytamy w katalogu do wystawy „Jagiełło-Matejko. Król w twórczości Mistrza”.

Jeden komentarz