reklama
Mogli sami sterować łazikiem marsjańskim [zdjęcia] - Tygodnik Nadwiślański
piątek, 12 sierpnia
reklama

Mogli sami sterować łazikiem marsjańskim [zdjęcia]

0

W Sichowie Dużym w gminie Rytwiany 50 dzieci z powiatu staszowskiego miało okazję zapoznać się z funkcjonowaniem łazika marsjańskiego, a nawet samodzielnie posterować kosmicznym sprzętem. 

Pojazd, który przyjechał do Sichowa to wielokrotny mistrz międzynarodowych zawodów łazików marsjańskich. Zbudowany został przez zespół studentów z koła naukowego IMPULS Politechniki Świętokrzyskiej. Podczas spotkania, które poprowadzili Kamil Borycki i Arkadiusz Semrau, można było się dowiedzieć czym różni się taki łazik od łazika Perseverance, który obecnie jest na Marsie, skąd łaziki czerpią energię do pracy, ile metrów na dobę przejedzie maksymalnie kosmiczny pojazd na powierzchni Marsa. 

Spotkanie zorganizowane zostało z inicjatywy rodziców, którzy od wielu miesięcy działają aktywnie przy Sichowskiej Fundacji Edukacyjnej, przygotowując dla dzieci ciekawe wydarzenia edukacyjne i kulturalne.

– Bardzo zależy nam na tym, by pobudzać zainteresowania dzieci, rozpalać w nich ciekawość świata. A na to nie ma lepszej metody, jak spotkania z pasjonatami różnych dziedzin – mówi Barbara Zamożniewicz, jedna z organizatorek wydarzenia.

W grupie działają także Justyna Kowalczyk, Justyna Dorosińska oraz Justyna Górska- Sekuła. Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się także dotychczasowe ich przedsięwzięcia, jak choćby rodzinny piknik naukowy, warsztaty dla rodziców z pedagogiki Montessori czy pokaz terrarystyczny dla dzieci. W planach mają stworzenie stałej pracowni przyrodniczej dla dzieci w budynku sichowskiej fundacji i organizację kolejnych edukacyjnych i kulturalnych wydarzeń.

Wizyta łazika marsjańskiego została dofinansowana z programu Działaj Lokalnie. Działaj Lokalnie Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności, realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce i sieć ośrodków Działaj Lokalnie – w powiecie staszowskim Fundację Aktywizacji i Rozwoju. Partnerami dla programu są gminy powiatu staszowskiego oraz sponsorzy prywatni.

Fot. arch.

sichów łazik marsjański

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.