Zamknij

Tarnobrzeg. Rozpoczął się drugi etap prac przy murze obok klasztoru Dominikanów [zdjęcia]

12:08, 16.07.2021 gaw Aktualizacja: 12:31, 16.07.2021
Skomentuj

Nastąpił kolejny etap prac remontowych w obrębie muru dominikańskiego przy tarnobrzeskim klasztorze. Po wieloletnich badaniach, zabytek pochodzący z II połowy XIX wieku, zostanie odrestaurowany i zyska nowy wygląd. 

Prace przy murze dominikańskim trwają już od ponad roku. Wiernych oraz przechodniów w pierwszych etapach działań restauracyjnych zaskoczył widok odsłoniętej i skutego tynku zabytku, był to jednak kolejny element działań konserwatorskich, bowiem w ten sposób osuszane było wnętrze muru, a następnie przygotowywane pod dalsze działania.

- Mur najpierw był skrupulatnie badany pod względem strukturalnym i historycznym. Został wpisany na listę zabytków. Kilka lat temu opracowany został plan dotyczący tego, co można i co należy zrobić, aby bezpiecznie służył nam jak najdłużej. Nie chodzi tylko o odnowienie, ale przede wszystkim o restaurację zabytku - mówi przeor dominikanów dr Karol Wielgosz.

W 2020 roku rozpoczęły się także prace polegające na zamurowaniu bocznej bramy, powstałej w latach 90 XX w. w celu ułatwienia wiernym wejścia na teren kościoła. Zamurowanie tzw. dzikiego wejścia było konieczne, ponieważ zagrażało ono bezpieczeństwu konstrukcji i przechodniów, w związku z czym kształt muru został przywrócony do tego sprzed 30 lat.

Zobacz także: 

- Tarnobrzeg. Można już składać wnioski o wydanie kart abonamentowych w Strefie Płatnego Parkowania

- Prace polegać będą nie tylko na otynkowaniu na nowo, ale i na złożeniu izolacji, fundamentów, ingerencja dotyczy także struktury wewnętrznej muru. Takie cegły, które ze względu na wilgotność są kruche, należy wyciągnąć i zastąpić nowymi, a następnie całość pokryć cementem. - mówi przeor, i dodaje: - Wszystko jest robione wg ustalonego harmonogramu, kosztorysu i metod zatwierdzonych przez urząd konserwatorski w Przemyślu. 

Prace nie obejmą restauracji bramy głównej z uwagi na fakt, iż ona także jest cennym zabytkiem i wymaga osobnych działań konserwatorskich. Wykonawcą tego zadania jest firma Eldobud Krzysztof Wątroba, a koszt wszystkich prac objętych harmonogramem wynosi przeszło 100 tys. zł. Niespełna połowa tej kwoty pozyskana została z urzędu konserwatorskiego.

(gaw)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

No takNo tak

0 0

Zapytam.. Kto za to zapłaci?? Kieckowi,, czy miasto z moich podatków?? 19:49, 17.07.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo
0%