"Nie samym chlebem"... Nowa wystawa w sandomierskim Muzeum Diecezjalnym już otwarta [zdjęcia] - Tygodnik Nadwiślański
środa, 30 listopada
reklama

„Nie samym chlebem”… Nowa wystawa w sandomierskim Muzeum Diecezjalnym już otwarta [zdjęcia]

0

Ryciny sprzed wieków i dzieła sztuki współczesnej, naczynia liturgiczne, przedmioty służące do wypieku chleba oraz fragmenty haftów pokazywane są na wystawie w Muzeum Diecezjalnym. Łączy je motyw stołu.– Pragniemy zaprezentować wyrażoną językiem sztuki tajemnicę i piękno spotkania Boga i człowieka – powiedziała podczas wernisażu Urszula Stępień, kurator wystawy.

Nowa wystawa prezentowana w sandomierskim Domu Długosza nosi tytuł „Nie samym chlebem…”. Została przygotowana z okazji trwającego w diecezji IV Kongresu Eucharystycznego.

W wernisażu uczestniczyli: biskup Krzysztof Nitkiewicz, biskup pomocniczy senior Edward Frankowski, księża, siostry zakonne, przedstawiciele władz miejskich i mieszkańcy Sandomierza. Przybyli również artyści, którzy użyczyli swoich prac na ekspozycję.

Obraz stołu, uczty i pokarmu pojawia się w Piśmie Świętym wielokrotnie. Patrząc z perspektywy człowieka, nie powinno to dziwić. Znamienne jest jednak, że Bóg urzeczywistnia swoje zbawcze dzieło właśnie przez ofiarę, której integralną częścią jest uczta. Tertulian mówi, że kiedy w starożytnym Rzymie właściciel dawał niewolnikowi wolność, finałem aktu prawnego było zaproszenie go na ucztę i wspólne spożywanie posiłku. Przez ofiarę Jezusa Chrystusa Bóg uczynił nas swoimi dziećmi i zaprasza do wspólnego stołu – mówił biskup Krzysztof Nitkiewicz.

Kustosz Urszula Stępień zaznaczyła, że choć głównym motywem ekspozycji jest stół – miejsce spożywania „chleba powszedniego”, symbol domowego ogniska i więzi rodzinnych, serce domu – nie jest to wystawa o stole czy o chlebie.

Pragniemy zaprezentować wyrażoną językiem sztuki tajemnicę i piękno spotkania Boga i człowieka. Daru miłości, który opromienia nasze codzienne i świąteczne stoły, zstępuje do kruchej i ulotnej codzienności, by ją uszlachetnić i uświetnić. Dzieła prezentowane na wystawie wywodzą się z różnych tradycji artystycznych. Wszystkie łączą jednak wewnętrzna siła i czytelna refleksja o charakterze duchowym, a także przywiązanie do wartości trwałych i ponadczasowych. Przedstawienie stołu nabiera w tych dziełach szczególnego, symbolicznego znaczenia – powiedziała Urszula Stępień.

Wystawa prezentowana jest w podziemiach Muzeum Diecezjalnego. W sali otwierającej ekspozycję stoi nakryty stół z naczyniami i chlebem. Pokazywane są przedmioty używane niegdyś do wypiekania chleba. Zwiedzający zobaczą również welony kielichowe, palki, bursy, korporały, manipularze oraz fragmenty haftów, powstałe głównie w XVII i XVIII wieku, wydobyte przede wszystkim z zasobów magazynowych muzeum i wystawione publicznie po raz pierwszy. Jeden z przedmiotów liturgicznych – asterysk, używany w Kościołach obrządku wschodniego – przekazał na prezentację biskup Nitkiewicz.

Do motywu Eucharystii i stołu nawiązują ryciny datowane od XVI do XIX wieku, a także obrazy współczesnych twórców, między innymi: Stanisława Białogłowicza, Andrzeja Borowskiego, Tadeusza Boruty, Zbigniewa Cebuli, Joanny Gałeckiej, Jacka Hajnosa, Romualda Oramusa, Wojciecha Szybista i Joanny Warchoł. Jest również dzieło sandomierzanina – wybitnego performera i malarza Zbigniewa Warpechowskiego zatytułowane „Stół polski”, przekazane w ubiegłym roku Muzeum Diecezjalnemu. W centralnym miejscu jednej z sal ustawiona została rzeźba Jerzego Fobera przedstawiająca zmarłego Chrystusa leżącego na ołtarzu.  

         Wystawa „Nie samym chlebem…” będzie czynna do jesieni.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.