reklama
Nie żyje były proboszcz parafii w Nowej Dębie - Tygodnik Nadwiślański
poniedziałek, 3 października
reklama

Nie żyje były proboszcz parafii w Nowej Dębie

0

Zmarł ks. Mieczysław Wolanin, były proboszcz parafii pw. Matki Bożej Królowej Polski w Nowej Dębie. Miał 73 lata.

Ks. Mieczysław Wolanin pochodził z parafii Zwiastowania NMP  w Izdebkach z archidiecezji przemyskiej. Urodził  się 2 stycznia 1948 r. Święcenia kapłańskie przyjął 17 czerwca 1972 r. z rąk J. E.  ks. bpa Stanisława Jakiela w Miejscu Piastowym. Jako wikariusz pracował w Tyczynie (1972-75), Chmielowie (1975-78). Następnie został w latach 1978-85 duszpasterzem akademickim przy Parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Rzeszowie (obecna Katedra). W tym też czasie  w latach 1978-82  spełniał tam równocześnie także obowiązki wikariusza,  a  w latach 1982–85  po zwolnieniu z zadań  wikariuszowskich został zamianowany pierwszym proboszczem nowo utworzonej parafii Matysówka. Tam organizował życie nowo powstałej wspólnoty parafialnej. Parafia  zakupiła  dwie  działki, z których jedna  została przeznaczona  na  cmentarz parafialnym, a na drugiej została wybudowana na przestrzeni  roku plebania.

Zobacz także:
Nie żyje znany fotograf z Tarnobrzega

Po 3 latach  intensywnej pracy jako proboszcz Matysówki i 7 latach pracy ze studentami w Rzeszowie w 1985 roku otrzymał zadanie budowy nowej świątyni w Nowej Dębie, gdzie spędził dalsze lata swojego kapłańskiego posługiwania do przejścia na emeryturę. Świątynia Matki Bożej Królowej Polski została wzniesiona wg projektu prof. Witolda Cęckiewicza i architekta Wojciecha Oktawca, a sprawy konstrukcyjne opracował dr  Edward Motak. Została uroczyście poświęcona (konsekrowana) w Roku Wielkiego Jubileuszu 2000 lecia Odkupienia, przez J.E. Ks. Bpa Wacława  Świerzawskiego 29 października.

W następnych latach wykonano ławki, konfesjonały, ogrzewanie na drzewo bo nie otrzymano zgody na przydział gazu, wymieniono okna ze stalowych na aluminiowe z witrażami, gabloty na wota oraz relikwie błogosławionych i świętych. Świątynię pomalowano wewnątrz i na zewnątrz, ułożono kostkę wokół kościoła i plebanii, którą rozbudowano plebanię i budynek katechetyczny, ogrodzono plac kościelny (z wyjątkiem ul. Szpitalnej), zakupiono działkę 10 arów na dodatkowy w razie potrzeby parking oraz zrealizowano cały szereg innych dzieł.

W 2018 roku ks. Mieczysław Wolanin przeszedł na emeryturę, lecz nadal mieszkał w Nowej Dębie, sprawując sakramenty w parafii. Od dłuższego czasu zmagał się z ciężką chorobą.

Program uroczystości pogrzebowych:

Środa, 8 grudnia 2021 r.
godz. 18.00 – Eksporta do kościoła pw. Matki Bożej Królowej Polski w Nowej Dębie

Czwartek, 9 grudnia 2021 r.
godz. 12.00 – Msza św. pogrzebowa w kościele parafialnym pw. Matki Bożej Królowej Polski w Nowej Dębie

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.