Nowa winda dla mieszkańców sandomierskiego Domu Pomocy Społecznej [zdjęcia] [wideo] - Tygodnik Nadwiślański
niedziela, 27 listopada
reklama

Nowa winda dla mieszkańców sandomierskiego Domu Pomocy Społecznej [zdjęcia] [wideo]

0

Dom Pomocy Społecznej w Sandomierzu ma windę zewnętrzną. Umożliwia ona seniorom przemieszczanie się między innymi do nowo zaaranżowanego ogrodu.

W czwartek, 22 września, winda została oficjalnie oddana do użytku. Jej zakup i montaż sfinansowała Fundacja Telewizji Puls „Pod Dębem”.

Większość mieszkańców domu – tych, którzy poruszają się na wózku czy w asyście – nie mogła do tej pory korzystać z zielonego terenu znajdującego się obok budynku. Postanowiliśmy to zmienić – powiedziała Erin Dąbska, prezes fundacji.

Fundacja przygotowała społeczny spot z udziałem mieszkańców sandomierskiej placówki, który został wyemitowany na kanałach Telewizji Puls. Pomógł on w pozyskaniu funduszy na realizację przedsięwzięcia, pochodzących z 1 proc. podatku. Organizacja zaangażowała się również w zagospodarowanie ogrodu przy domu. Wykonano tam rabatki, posadzono kwiaty i inne rośliny.

Seniorzy nie kryją zadowolenia – Wreszcie będziemy mogli cieszyć się odpoczynkiem w ogrodzie. Dla mnie przebywanie na świeżym powietrzu, w otoczeniu zieleni, jest bardzo ważne – mówiła jedna z mieszkanek.

W czasie spotkania towarzyszącego oficjalnemu oddaniu windy darczyńcy otrzymali podziękowania od kierownictwa domu i pensjonariuszy oraz przedstawicieli władz powiatu – członkini zarządu Grażyny Szklarskiej i przewodniczącego rady Tomasza Huka.

Renata Tańczyk, dyrektor placówki przypomniała, że DPS nawiązał kontakt z fundacją w 2016 roku, gdy postanowił zwrócić się do niej z prośbą o wsparcie w zakupie łóżek rehabilitacyjnych. – Dwa lata później dostaliśmy 17 łóżek z materacami. Nasi mieszkańcy korzystają z nich do tej pory. Otrzymaliśmy wsparcie od fundacji również w okresie pandemii. Trafiły do nas między innymi kombinezony ochronne oraz kosmetyki, które były dla mieszkańców radosnym prezentem – podkreśliła Renata Tańczyk.

W domu zlokalizowanym przy ulicy gen. Ludwika Czyżewskiego przebywa obecnie około stu osób w podeszłym wieku. Są tam miejsca dla seniorów przewlekle somatycznie chorych.

 

 

 

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.